Batman Kara Şövalye’yi kim çekti?-I’m Batman…

İMDB Top 100 filmler listesinde ilk 10’da bulunan Batman; vizyona girdiği günlerden beri serinin tüm filmleriyle gişelerin altını üstüne getirmiş, Amerikan ve dünya sinemasına adını altın harflerle kazımış en başarılı yapıtlardan biridir. Aslen bir çizgi roman kahramanı olan, yarasa kostümlü bir adamın yaşadığı suç şehrini kurtarmak için geceleri giriştiği faaliyetleri konu olan film, popüler kültürde önemli bir yere sahiptir ve yeni neslin genel kültüründe çok önemli bir yer edinmiştir.

Böylesine başarılı bir yapıtı beyaz perdeye kim uyarlamıştır? Sadece belli başlı fanatiklerin takip ettiği bir çizgi roman karakteri iken; Batman Kara Şövalye nasıl olmuştur da dünyanın en sevilen filmlerinden biri olmuştur?

Batman Kara Şövalye’nin yapımcısı kim?

185 milyon dolar bütçeyle çekilip 1 milyar dolar hasılat elde eden Batman Kara Şövalye (Dark Kngiht) filminin yapımcılık görevini Christopher Nolan ve Jonathan Nolan üstlenmiştir. Serinin ikinci filmi olarak 2008 yılında vizyona giren Batman Kara Şövalye’nin yönetmenliğini ise yine Christopher Nolan yaparken, senaristlik görevinde ise yine Christopher ve Jonathan Nolan ikilisini görmekteyiz.

Batman Kara Şövalye’nin yapımcılık, yönetmenlik ve senaristlik görevini üstlenen ikili: Christopher NOLAN (solda), Jonathan NOLAN (sağda)

Film çizgi romandan uyarlama olduğu için tabii ki hikayenin ve karakterin yaratıcıları farklıdır. Batman ve tüm karakterlerin yaratıcıları Bob Kane ve Bill Finger iken, hikaye ise David S. Goyer’ın yaratıcı beyninin bir ürünüdür.

Batman Kara Şövalye’nin konusu

Batman’in yaşadığı hayali şehir Gotham City’de geçen film bir banka soygunuyla başlamaktadır. Gotham City; suç oranının ve yozlaşmanın fazla olduğu tehlikeli bir şehirdir. Böyle bir şehirde ortaya çıkan ve kaostan beslenen, en az Batman kadar zeki ve gözü kara bir karakter daha vardır: Joker…

Joker’in yönettiği soygun ile başlayan film gelişen olaylarla devam etmekte ve Batman; verdiği çabalarla Gotham City’yi kurtarmaya çalışmaktadır.

Batman Kara Şövalye filminde Batman karakterini her zaman olduğu gibi Christian Bale canlandırmıştır.

Çizgi roman karakteri olan Batman’in kimin ürünü olduğuna dair tartışmalar mevcuttur. Fakat dünyanın iki çizgi roman yaratıcısı olan DC Comics ve Marvel arasındaki bu ezeli çekişme hiç sonlanacak gibi gözükmemektedir. İzleyici ve okuyucuya ise keyfini çıkarmak kalmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*