Barack Obama kimdir?-ABD başkanlığından önce nasıl bir hayat yaşamıştır?

ABD Başkanları günümüzde dünyanın en güçlü ve en meşhur insanları arasındadır. Malum devlet dünyanın süper güçlerinden biri olunca bu devletin en üst yetkili başkanı olarak ön plana çıkan insan da ABD’den Türkiye’ye, Rusya’dan Güney Afrika’ya kadar tüm ülkelerin ilgi odağı haline gelmektedir.

Donald Trump’ın başkanlık grevini devralmasından önce 44. ABD Başkanı olarak görev yapan Barack Obama da dünyanın süper güçlerinden biri olmanın tadına varan isimler arasındadır. Aynı zamanda ABD tarihindeki ilk siyahi başkan ve 5 siyahi senatörden biridir. ABD başkanlığından önceki mesleği ise avukatlıktır.

Ayrıca tam adı Barack Hüseyin Obama olan eski Mr. President, taşıdığı birçok özellik sebebiyle birçok ilki de üzerinde taşımaktadır.

Şimdi kısaca bir dönem ABD Başkanlığı yaparak dünyayı yönetmiş bu ilklerin insanının hayatını inceleyelim:

Barack Obama’nın hayatı

Kenya asıllı olan Barack Obama, 4 Ağustos 1961 tarihinde Hawai’nin başkenti Honolulu’da dünyaya gelmiştir. Obama’nın dünyaya geldiği döneme Hawai varlıklı insanların çalışmaları ve yatırımlarıyla kalkınmakta olan, gelecek vaat eden bir yerdir.

Barack Obama’nın çocukluğu ve yetişkinliği 🙂

Fakat Barack Obama için Hawaide uygun bir gelecek şekillenmemiştir. Bebek Obama doğduğunda ailesi hala Hawai’de üniversite eğitimi almaktadır ve Barack 2 yaşına geldiğinde ayrılmışlardır. Bu durum ailenin yeni bir düzen kurmak zorunda kalmasına sebep olmuştur.

Bu karar sonrasında babası eğitim hayatına devam etmek için Harvard’a gitmiş fakat annesi Lolo Soertoro adlı başka biriyle evlenmiş ve Jakarta’ya taşınmışlardır. O zamanlar henüz iki yaşında bir çocuk olan Barack Obama’nın hayatı da bu doğrultuda şekillenmiştir.

On yaşındayken Barack Obama, Hawai’nin en saygın okullarından olan Punohau Academy’ye girmiş ve buradan dereceyle mezun olmuştur.

Lise eğitimi sonrası Occidental College’de eğitimine devam eden Obama, daha sonra New York’taki Columbia Üniversitesi’ne devam etti. Buradan da üstün başarıyla mezun olmayı başaran çalışkan Barack, 1988 yılında Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesine girmiş 1991 yılında çok başarılı bir şekilde mezun olmuştur.

Aşağıda ABD tarihinin ilk siyahi başkanı olan Barack Hüseyin Obama’nın doğumundan ABD Başkanlığına uzanıncaya kadarki hayatını anlatan bir belgesel mevcut. İyi seyirler dileriz:


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*