Banviti kim kurdu?

Şirketler adım adım büyüyerek bütün insanlığa mâl olacak işlere imza atınca, doğal olarak akla bu şirketleri kimin kurduğu sorusu geliyor. Tam adı Bandırma Vitaminli Yem Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi olan ve kamuoyunda Banvit olarak tanınan şirket de elbette bir kurucuya sahip…

1968 yılında Bandırma’da ufak bir yem üreticisi olarak faaliyete başlayan bu Türk şirketi, şimdilerde yalnızca Bandırma’nın değil, bütün Türkiye’nin bildiği bir şirket… Peki Banvit’i kuran kimdir? Aslında bu ismi birçok yerden tanıyorsunuz. Sıtkı Koçman Üniversitesi’ni hiç duymadınız mı mesela? Evet, bu tarz profillerin isimleri her zaman çeşitli kurumlara verilir. Banvit’in kurucusu Sıtkı Koçman’dır.

Banvit’in Sahibi Kim?

Banvit’in kurucusu Sıtkı Koçman, Vural Görener ile beraber kurduğu Banvit’in 2005 yılındaki ölümüne kadar sahipliğini yaptı. Sıtkı Koçman’ın ömür boyu çalışarak adım adım oluşturduğu bu şirket, bugün yine Koçman’a yakın kimseler tarafından yönetilmektedir. Fakat Banvit deyince akla hala Sıtkı Koçman gelmektedir. Koçman, Muğla’daki adını taşıyan üniversiteye de verdiği katkılarla bilinir. Bu nedenle Sıtkı Koçman’ın takma ismi Muğla’dır.

Sıtkı Koçman asıl adı Sıtkı Davut Koçman… Koçman, işadamlığının yanı sıra sanayiciliği ve hayırseverliği ile de ün kazanmıştır. Madencilikten otomotiv sektörüne, tavukçuluktan yemciliğe, ilaç sanayisinden inşaata kadar Sıtkı Koçman yaşadığı dönem boyunca çok çeşitli sektörlerde faaliyet göstermiştir. Fakat Koçman’ı en çok üne kavuşturan Banvit’in tavukçuluk anlamında yaptığı işler ve verdiği hizmetler olmuştur. 2000 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından devlet üstün hizmet madalyası ile ödüllendirilen hayırsever iş adamı Sıtkı Koçman, aynı tarihte Muğla Üniversitesi’nden fahri doktora almıştı. 80.000 metrekareyi aşkın kapalı bir alanın oluşmasında imzası bulunan Sıtkı Koçman’ın Muğla Üniversitesi’ni himayesine alarak ölümüne kadar sahiplendiği bilinmektedir. Koçman ölene kadar bu üniversiteye maddi manevi sayısız birçok katkı sunmuştur. Üniversitenin birçok yerinde Sıtkı Koçman’a dair izler bulunmaktadır.

Sıtkı Koçman

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


7 Comments

  1. Sayın Banvit Yöneticileri, Banvit Brezilyalılara satıldı diye bir haber duydum. Bu haber gerçekse, ne olur,bu satışı DURDURUN. İçimiz sine sine aldığımız ürünleri şimdi nasıl alacağız. Ne olur, varsa geri dönüş, Allah için bu satıştan vaz geçin, bizde her zamankinden daha FAZLA destek vererek katkıda bulunacağımızdan emin olun.Haydi sizi / #BANVİTİ çok seviyoruz, Ayırmayın bizi birbirimizden..çerçi

  2. ben rızelı bır vatandaşım şikayete bulunacaği m hındı etı satan hangı fırmaya aıtse bu nasıl bır muslumanlık nasıl bır esnaflık kıhındı etı dıye hındı kemığı satıyorlar yazklar olsun yuzde 80.i kemık yuzde 20 et eğer bız abartılı şıkayette bulundsam bana yazıklar olsun yoksa ben hakımı helal etmıyorum sıze zehır olsun .kemal çağatay tlf 05383879097

  3. Banvit yıllarca güvenerek tukettigim bir üründür. Fakat uzun zamandır kalitesi bozuldu .Ne olduğunu merak ettiğim için İnternete baktım yabancıya satılmış, yazık oldu çok üzüldüm.

  4. Banvit’in yüzde 79,48’ine denk gelen hisselerinin tamamının satışına ilişkin 9 Ocak 2017 tarihinde hakim hissedarlar ile Brezilyalı BRF S.A.’nın bağlı ortaklığı olan BRF GmbH arasında hisse satış sözleşmesi imzalandı. geçmiş olsun..

  5. Banvitin satildigi bresi lyali sirketi brf gmbh yazar .gmbh avrupa ulkerinin kullandigi bir kurulus ismidir.bizdeki limited sirketi gibi ayni.ve bu sirket bakin kimin taseron sirketi herzaman ki gibi rockefeller sirketine ait yani bu tavuklara yediren yemler artik kimyasal icerikli urunlerdir.rockefeller firmasi dunyadaki az gelismis ulkedeki insanlarin geenetik yapilarini bozmak icin gida urunlerinin icine fruktoz glikoz sakkoroz desktroz misir surubu gibi kimyasal yolla elde edilen erkek ve kadinlarin genetik yapisini bozan erkegin sperm kalitesini dusurur ve cinsellik hayatini bitirir.kadinin ise yumurta kalitesini dusuruyor ve sperm kalitesi dusuk olan. Erkekte cocugun ten yapisi kemik yapisi zeka yapisi zayif olmaktadir.bu firmanin urunlerini kesinlikle almayin tavsiye etmem .isin icinde olan biri olarak.eger bedeniniz ozel ise turk mali yazan beypilic hastavuk gibi yerli firmalara yonelin.ornek avrupa turkiyeye gonderdigi urunlerin %90 3 kalitedir.bunlardan biri nutella 11 kalite almanya 2 kalite hollanda 3 kalite polonya malidir..bize gelen 3 kalitedir.bu firmanin yedigi mallari tuketenlere bol zehirlenmeler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*