Bank of Georgia’yı kim kurdu?-Gürcistan’dan tüm dünyaya

Bank of Georgia (Gürcistan Bankası); Türkiye’nin komşusu Gürcistan’da en büyük bankalardan biri olması ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere geniş bir coğrafyada iş yapması ile dikkat çekmektedir.

Bankanın yakın tarihini incelediğimiz zaman hem Gürcistan’da hem de Ukrayna, Belarus gibi yakın ülkelerde yaptığı satın almalar ile büyük bir ilerleme kaydettiğini görürüz. Günümüze geldiğinde ise Bank of Georgia tamamen globalleşmiş ve uluslararası arenaya çıkmış bir imparatorluk konumundadır.

Peki bütün bunlardan önce Bank of Georgia’nın kökeni nerelere dayanmaktadır? Kimler tarafından ve ne zaman kurulmuştur? İşte yanıtları:

Bank of Georgia ne zaman kuruldu?

Günümüzde serbest piyasa ekonomisinin Güney Kafkasya ve Orta Avrupa Hattı’ndaki en önemli güçlerinden biri olsa da Gürcistan Bankası’nın başlangıcı SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) zamanına ve devrimden kısa bir süre öncesine dayanmaktadır.

Önceleri özel bir kuruluş olan banka, SSCB sınırlarına Gürcistan’ın da dahil edilmesi üzerine kamulaştırılmış ve uzunca bir süre bu şekilde faaliyetlerine devam etmiştir.

Net bir tarih verecek olursak Bank of Georgia; 1903 yılında yatırım ortaklığı babında bir grup Gürcü iş adamı tarafından kurulmuştur.

Fakat bankanın bu dönemi pek uzun ve kayda değer olmamıştır. Öncesinde var olan buhranlı dönemden ve nihayetinde meydana gelen Ekim Devrimi’nden Gürcistan da etkilenmiş, ülkedeki tüm özel kuruluşlar kamulaştırılmıştır. Bunun sonucu olarak Bank of Georgia da SSCB bünyesine katılmış ve Binsotsbank ismini almıştır.

SSCB’nin dağılışı ve bankanın tekrar kurulması

Birliğin dağılması ve devletlerin birer birer tekrar bağımsızlıklarını ilan etmesiyle beraber Bank of Georgia da eskisi gibi özel statüsüne kavuşmuş, 1994 yılında bugünkü ismiyle aynı olarak hizmet vermeye başlamıştır. 

Köklü bir banka olmasının avantajını iyi bir şekilde kullanan Bank of Georgia, 2000’li yıllara gelinceye kadar ülkenin en güçlü finans kuruluşlarından biri olmayı başarmıştır.

2001 yılında banka; güncel olarak verdi ği hizmetleri ilerletmekle beraber Gürcistan Borsası’nda da hisselerini alıma açmış ve daha büyük fırsatlar için kendine zemin hazırlamıştır. 2004 yılında ülkenin diğer bir önemli kuruluşu olan Tbiluniversalbank ile birleşilmiş fakat bankanın ismi aynı kalmış; BCI sigorta şirketi ise doğrudan satın alınarak holdingleşme yoluna gidilmiştir.

Bank of Georgia yurtdışına açılıyor

Yurt içindeki bu büyümeden sonra banka yurt dışına açılma kararı vermiş, bu yöndeki en önemli hamlesi ise 2006 yılında Birleşik Krallık Borsası’na giriş yapması olmuştur. Bu yönüyle Bank of Georgia; İngiliz Borsası’nda hisseleri işlem gören Gürcistandan ilk, CIS’den ikinci şirkettir.

Borsa yönünde yapılan bu hamleleri yurt dışındaki satın almalar izlemiştir. 2007 yılında Ukraynalı BG Bank ve 2008 yılında Belaruslu Belaruski Narodny Bank alınarak bölgesel çapta bir bankacılık ve finans holdingi haline gelinmiştir. (2011 yılında BG Bank’ın %80’i geri satıldı)


2010 yılında Bank of Georgia orijinal ismiyle İngilterede de bir şubenin açılması işi yeni bir boyuta taşımış ve holdingi çok daha global bir yapıya kavuşturmuştur.


Günümüzde Bank of Georgia; 200’e yakın şubesi ve sayısız finansal hizmeti ile Gürcistan, İsrail, Belarus, İngiltere, Ukrayna, Macaristan gibi geniş bir sahada hizmet vermeye devam etmektedir.

Bank of Georgia’nın CEO’su Murtaz Kikoria, yönetim kurulu başkanı ise Irakli Gilauri’dir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*