Bank of America’nın kurucusu kimdir?

Amerika gibi paranın, bankaların, yatırımın ve kapitalizmin beşiği olan bir ülkede en büyük ikinci banka olmayı başarmış olan Bank of America; 100 yıldan geriye giden tarihiyle ABD’deki bankacılığın yükselişinin canlı örneklerinden biridir. Her başarılı girişimde olduğu gibi ilk yıllarda sadece belli başlı kitlelerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuş olan bu kuruluş; birazdan inceleyeceğimiz tarihinde göreceğimiz üzere tüm eyaletler çapında hızla büyümesini gerçekleştirmiş ve bugün bildiğimiz Bank of America imajına kavuşmuştur.

Bank of America’yı kimler kurdu?

Bu büyük mü büyük zengin mi zengin bankanın kuruluşu köken itibariyle Amerika’ya göç etmiş olan İtalyanlara dayanmaktadır. Kendisi de İtalyan asıllı bir göçmen olan Amadeo Giannini; bulunduğu yer olan San Fransisco’da 1904 yılında Bank of America’yı kurmuştur.

Yalnız bugünkünden ufak bir farkla.. O dönemde çevrede yoğun olarak bulunan İtalyan göçmenlere hitap edebilmek ve onların da paralarını güvenle saklayıp yatırabilecekleri bir yer olduğunu göstermek amacıyla banka; Bank of Italy (İtalya Bankası) ismiyle kurulmuştur.

Amadeo Giannini

Büyük doğal afet Bank of America’nın talihini döndürüyor

Kurulduğu günden itibaren mütevazı ve kendi yağında kavrulan Bank of America’nın böylesine büyümesini sağlayan olay aslında bir felakettir. Bunu kötü anlamda bir fırsatçılık gibi algılamamanızı tavsiye ederim. Sadece; Amadeo Giannini; içinde bulunduğu durumun ne kadar kötü olduğuna aldırmadan ondan nasıl en karlı şekilde çıkabileceğini saptama başarısını göstermiştir.

1906 yılında San Fransisco’da meydana gelen büyük deprem sonrasında şehir ciddi hasara uğramış; sonrasında meydana gelen yangınlar sonucunda da çoğu dükkan, esnaf, banka, vs. işletme de batma noktasına gelmiştir. Bank of Italy hariç…

Giannini bütün bu deprem ve yangın felaketinden elinde sermayeyi ve yatırımcılarının emaneti olan parayı korumayı başarmış; onlara bir zarar gelmesini engelleyebilmiştir. Diğer bankalar ise depremde meydana gelen enkazlardan ve ardından başlayan yangınlardan dolayı kasalarındaki tüm paraların ve mal varlıklarının yok olmasına göz yummak zorunda kalmışlardır.

İşte tam da bu sırada; San Francisco yanıp kül olmuşken Giannini; iki tane varil ve iki sandalye kullanarak geçici bir vezne oluşturmuş ve isteyenlere bankalarını, dükkanlarını tekrar inşa edip işler hale getirebilmeleri için borç para vermiştir.

Kısa zaman içinde Bank of Italy bu borçların geri dönüşünü almış ve hızlı bir büyüme yakalamıştır. Öyle ki; 1922 yılında İtalyan göçmenler dışında anavatanında da hizmet verebilmek için; İtalya’da bulunan “Banca dell’italia Meridionale” isimli bir bankayı satın alarak “Bank of America and Italy”yi kurmuştur. Bu yıl; Bank of America’nın San Francisco’dan taşarak kıtalararası çalışmaya başladığı yıl olmuştur.

San Francisco ve Los Angeles bankaları birleşiyor

1928 yılında yukarıda hikayesini okuduğumuz Bank of Italy ve Los Angeles’ta başarılı bir şekilde çalışmalarına devam etmekte olan, başında Orra E. Monette’nin bulunduğu Bank of America, Los Angeles birleşme kararı almıştır. Bu karar; Bank of America’yı ülkenin en büyük kuruluşlarından biri olmaya sevk edecek olan doğru hamledir. 1928’de başlayan birleşme işlemlerinin ardından 1930’da ise bankanın ismi “Bank of America National Trust and Savings Association” olarak değiştirilmiştir.

1906 San Francisco depreminden bir kare

Tarihin en büyük banka satın alımı gerçekleşiyor

Aradan geçen yıllar içerisinde tüm ABD’de yayılmaya devam eden Bank of America; 1997 yılında D.E. Shaw adlı şirkete 1.4 milyar dolar tutarında devasa bir kredi vermiştir. Fakat D.E. Shaw 1998 yılında Rusya’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bu borcunu ödeyememiş ve Bank of America’da iflasın eşiğine gelmiştir. Bunun üzerine Amerika’da hizmet veren bir diğer banka olan NationsBank imdada yetişerek; Bank of America’yı satın almayı kabul etmiştir. Üstelik bu birleşmiş durumda olan firma; Bank of America’nın daha çok tanınmış olması ve tüm ülkeye daha iyi hitap etmesi sebebiyle aynı ismi kullanmayı da kabul etmiştir.

Günümüzde Bank of America’nın sahipleri kim?

1904 yılında Amadeo Giannini tarafından kurulan Bank of America‘nın günümüzdeki CEO’su Yönetim Kurulu Başkanı Brian T.Moynihan‘dır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*