BANK ASYA’NIN KURULUŞU

Son birkaç aydır belirli ölçüde gündemdeyken; 3 Şubat 2015’te TMSF tarafından çoğunluk hisselerine el konmasıyla daha da ön plana çıkan Asya Bank; 24 Ekim 1996 tarihinde kurulmuştur. Öncesinde taşıdığı Asya Finans geçmişi ve onun hayli güçlü destekçileri sayesinde Bank Asya; yüklü bir sermaye ile bankacılık sektörüne girmiş ve borsaya yaptığı açılımlarla, bankacılık alanındaki farklı kollardan ilerleyişiyle 4 kattan fazla büyüme sağlamıştır. Daha çok katılım bankası olarak hizmet veren Bank Asya’nın sermayesinin çoğunluğununu Fethullah Gülen ve cemaatinden aldığı söylenmektedir. Hatta Gülen cemaatinin yükselmesinden evvel Banka’nın adı dahi pek bilinmemekteydi.

1996’daki kuruluşunda elinde sadece Üsküdar-Altunizade şubesi bulunan Asya Finans; Asya Katılım Bankası veya Bank Asya unvanını aldıktan sonra sürekli yükselen başarılı bir ivme göstermiş; 3 Şubat’ta yaşadığı talihsiz olay öncesinde kadar ise öz kaynaklarını 2,5 milyar TL’ye yaklaştırmıştır.

200’den fazla şubesi, 3000 civarı çalışanı ve 1000’den fazla ATM’si ile Türkiye’nin en büyük sermayeli bankalarından biri olan Bank Asya’nın akıbetinin şimdi ne olacağı ise merak konusudur. Dileriz ki çalışanlarının hatırına ve ülke ekonomisinin istikrarı adına banka başkaca bir sahiple varlığını sürdürmeye devam eder. Aksi takdirde Türk Finans sektörüne olan güven azalacağından ülke ekonomisi olumsuz darbe alacaktır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. Bu makale de aynı şekilde fetö’yü dolaylı olsa da övücü nitelik taşıyor. Kaldırın lütfen.

  2. Merhabalar Tarık Bey;
    Sitemizdeki yazılar yazarların istedikleri konularda yazdıkları biyografilerin derlemelerinden oluşmaktadır. Şikayetiniz üzerine yazıyı dikkatle inceledik. Fakat FETÖ’ye övgü, vs. belirten herhangi bir ifadeye rastlayamadık. Bununla beraber akıbeti ve kurucusu her kim olursa olsun Bank Asya teknik olarak var olmuş olan bir şirkettir. Sizin şikayetiniz tam olarak nedir?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*