Banco Santander’i aslında kim kurdu?-İspanyol bankacılık devini yakından tanıyın

Ait olduğu kuruluş yönünden resmi olarak Santander Group olarak geçen Banco Santander; 1.3 trilyon dolarlık varlığı ile dünyanın en büyükleri arasındaki yerini korumaktadır. Bir bankanın sahip olduğu varlığa bakar mısınız? Kaç okyanus ülkesini, kaç Afrika ülkesini cebinden çıkarır.

Ama dünyanın bu acı gerçeğini bir kenara bırakıp yazımızın konusuna dönersek; İspanyol kökenli bu bankacılık imparatorluğunun neredeyse bir ülkenin tarihiyle yarışacak kadar gerilere giden bir geçmişi olduğunu da görürüz. Günümüzde bireysel ve kurumsal bankacılık hizmetlerinden tutun da yatırım danışmanlığına, sigortacılıktan kooperatif hizmetlerine kadar geniş mi geniş bir alanda faaliyeti bulunan Banco Santander’i kimler kurmuştur? Temellerini kimler atmıştır? Ana hatlarıyla finans sektörünün bu güçlü kuruluşunun hikayesine değinelim:

Banco Santander’in kurucusu kim?

Bilindiği gibi 1800’lü yıllar; Avrupa ve Amerika başta olmak üzere tüm dünyada kapitalizmin yükselişe geçtiği yıllardır. Dünyada yayılan bu sermaye, piyasa, enflasyon, artı değer gibi kavramlara o dönemin devlet kademeleri de uyum sağlamış; bunu da neredeyse her ülkede devlet teşviğiyle bankaların kurulması izlemiştir. Bankaların kapitalizmin direği olmasını düşünürsek; neden bu tarz atılımlar yapıldığı rahatlıkla anlaşılacaktır. Bu duruma en güzel örnek olarak da Rusya’nın Sberbank‘ı gösterilebilir. Banco Santander ‘i var eden olay akışı da aşağı yukarı aynı olmuştur. 1857 yılında hükümet desteğiyle İspanya’nın Santander şehrinde açılmış ve hizmet vermeye başlamıştır.

Banco Santander kimin?

İspanya’da kuruluşunun akabinde birçok sömürgesinin de olması yardımıyla Banco Santander hızla büyümüş; Avrupa, ABD, Latin Amerika olmak üzere dünya çapında faaliyet gösteren bir finans kuruluşu haline gelmiştir.

Bir Banco Santander şubesi

2000’li yıllara yaklaşırken de Banco Santander’in bu ağırlığını diğer İspanyol devleriyle kurdukları ilişkiler izlemiş; birtakım ortaklıklar kurularak tekelleşmeler başlamıştır. Bunlardan en önemlisi; 1999’da Banco Central Hispano ile kurulan ortaklıktır.

Ana yapısını bu şekilde oturtan Banco Santander’in 2000 yılı sonrasında yaptığı önemli satın almalar ise şu şekildedir:

-Grupo Financiero Serfin of Mexico (2000)

-Abbey National (2004)

-Sovereign Bank’ın %20’si (2006)

-The Royal Bank of Scotland (2007)

-ABN Amro (2007)

-Alliance-Leciester (2008)

-Bank Zachodni WBK (2010)

-El Corle Ingles (2013)

-GE Money Bank (2014)

Gördüğünüz gibi 2016 yılına geldiğimizde Banco Santander; onlarca alt kuruluşu bulunan çok uluslu bir imparatorluktur.

Banco Santander’in sahibi kim?

Holdingin yönetimine bakacak olursak baştaki iki isim şu şekildedir:

-Ana Patricia Botin (Yönetim Kurulu Başkanı)

-Jose Antonio Alvarez (CEO)

190.000’e yakın çalışanı bulunan Banco Santander’in 6 milyar Euro’ya yakın karı bulunmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*