Banco Do Brasil’in sahibi kim?-Brezilya’nın en büyük bankası

Eğer Brezilya’daki iş hayatını merak ediyorsanız; ülkenin en büyüklerini ve demirbaşlarını bilmek istiyorsanız, Banco Do Brasil listenizde ilk sıralarda yer almalıdır. Çünkü bırakın Brezilya’yı; dünyanın en eski bankacılık kuruluşlarından biri olan bu şirket; gerçek anlamda tarihe mal olmuş ve Brezilya’nın tüm tarihi dönemlerine bizzat şahit olmuştur.

Şimdi de genel hatlarıyla bu bankanın temellerini kimlerin attığına; nasıl bir girişimin ürünü olduğuna değinelim?

Banco Do Brasil’i kim kurdu?

200 yıldan fazla bir tarihe sahip olan bu banka; aynı zamanda Latin Amerika’nın en büyük bankasıdır. Ayrıca en önemli unvan olarak Banco Do Brasil; Brezilya’da kurulmuş ve kesintisiz olarak aktif olan en eski bankadır.

Çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir karışıklık da şudur ki; Banco Do Brasil, çoğunluk hissesi devletin elinde olması sebebiyle zaman zaman Merkez Bankası sanılmaktadır fakat iki kuruluşun birbiriyle ilişkisi yoktur.

Şimdi de kuruluş bilgilerini verecek olursak Banco Do Brasil; 1808 yılında dönemin Portekiz Kralı 6.John tarafından kurulmuştur. Yani bankanın temellerinin atılması kolonicilik dönemine denk gelmektedir.

Banco Do Brasil’in kurucusu olan Portekiz Kralı 6. John (1767 – 1826)

O tarihten beri çağa başarıyla ayak uyduran Banco Do Brasil; 1821 ve 1898’de Portekiz’le yaşanan sorunlar, ekonomik kriz, vs. sebeplerden dolayı birkaç iflas eşiği yaşasa da ayakta kalmayı başarmış ve günümüzün en modern bankaları arasındaki yerini almıştır.

Banco Do Brasil kimin?

2916 yılındayken 535 milyar dolar gibi telaffuz etmesi bile zor bir varlığa sahip olan bu banka; dört bir yanda açtığı şubelerle 112.000 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Her türlü bankacılık ve sigortacılık hizmetini müşterilerine sunan Banco Do Brasil’in yönetim kurulu başkanı ise Alexandre Abreu’dur. %59’luk hissenin sahibi ise Brezilya Devleti’dir. Şirketi başlıca alt kuruluşları şu şekildedir:

-BB Seguridade

-Banco Votorantim

-Banco Patagonia

-Banco do Brasil Americas

-Brasil Prev

-BB Technologia e Serviços


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*