Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinin kurucusu kim?

Günümüz Türkiyesinde akıl hastalıklarının tedavisi için en güvenilir ve en büyük merkezlerden biri olan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi; neredeyse cumhuriyetle eş değer bir yaştadır. Aradan geçen yıllar içinde göreceğimiz üzere Bakırköy; ruh hastalıklarının tedavisi ve ar-ge’si için Türkiye’de olağanüstü çabalar gösteren bir kuruluştur.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ne zaman kuruldu?

Aslında Bakırköy öncesinde Osmanlı döneminde de akıl hastaları için İstanbul dahilinde pek çok tedavi merkezi bulunmaktaydı. Eski ismiyle “bimarhane” (günümüze tımarhane olarak yansımıştır) olarak anılan irili ufaklı bu tesislerden en büyüğü Üsküdar’da bulunan “Toptaşı Bimarhanesi” idi. Fakat zamanla nüfusun ve bununla orantılı olarak akıl hastalıklarının önü alınamaz bir şekilde artması üzerine Toptaşı Bimarhanesi bile ihtiyaçlara cevap veremez olmuştur. Bunun üzerine; o dönemin Ordinaryus Profesörlerinden biri olan Mazhar Osman; yeni cumhuriyete yakışır bir ruh ve sinir hastalıkları merkezinin kurulabilmesi için girişimlere başlamış ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin temellerini atmıştır. Bugün hastane ve yan tesislerine ev sahipliği yapan bina; Mazhar Osman’ın girişiminden önce Reşadiye Kışlası idi.

Yani; Türkiye’nin ilk modern ruh ve sinir hastalıkları merkezini kuran kişi Ord.Prof.Dr. Mazhar Osman’dır.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin faaliyetleri nelerdir?

1924 yılında kurulduğu günden itibaren psikoloji ve nöroloji olmak üzere iki ana klinik halinde hizmet vermeye başlayan Bakırköy; zamanla prestijini başarıyla ıspatlamış ve değişen çağa uyum sağlamıştır. Öyle ki; ruh hastalarının sadece tedavisiyle değil topluma geri kazandırılabilmesi için çalışmalar başlatılmış; 1960 yılında kliniklerin yanı sıra bir rehabilitasyon merkezi de açılmıştır. Burada; toplumdan soyutlanmış ruh hastalarının toplum içine tekrar karışabilmeleri için son derece başarılı çalışmalarda bulunulmuştur.

1980’lere yaklaşırken klinik kapasitesinde arttırma ihtiyacı hissedilmiş; buna ek olarak alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı yaşayanların da tedavi edilebileceği ek klinikler açılmıştır.

1992 yılına gelindiğinde ise klinik ve rehabilitasyon hizmetlerinin yanı sıra kendi araştırma birimini kuran Bakırköy; artık tam teşekküllü bir ruh hastalıkları merkezi olmuştur. BARİLEM (Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları İleri Araştırma Merkezi) adıyla faaliyete başlayan bu araştırma birimi; bipolar bozukluk, evrimsel psikiyatri, psikofarmakoloji, şizofreni gibi günümüzün önemli psikolojik rahatsızlıkları üzerine araştırmalar yapmakta ve olası tedavi yöntemleri üzerine çalışmaktadır.

Bütün bunların yanı sıra Bakırköy Hastanesi’nin; “Düşünen Adam”, “RHCP” ve “Nefes” isimlerinde üç bilimsel yayını da bulunmaktadır.

Hastanenin kurulduğu yıllarda yürüttüğü basın ve tanıtım politikası bu prestijinin yayılmasına epey etkili olmuş ve uzun vadede meyvelerini vermiştir. Bu dönemde yapılan tanıtımlarda toplum algısını değiştirmek için kullanılan en önemli iki slogan şunlardı:

-“Tımarhane değil akıl hastanesi”

-“DELİ DEĞİL RUH HASTASI”


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*