Baker Hughes’u kim kurdu?-Dünya devi bir petrol imparatorluğu

Son derece köklü bir kuruluş olan Baker Hughes; popüler olduğu dönemde hakimiyeti altına aldığı petrol sektörü sayesinde dünyanın en güçlü holding imparatorluklarından biri haline gelmiştir. Bir asırdan fazladır at koşturduğu iş dünyasında şirket, değişen şartlara başarıyla uyum sağlamış ve günümüzde gerçekleştirdiği ortaklıklarla zamanla zayıflayacak olan petrol piyasasına rağmen varlığını sürdürmektedir.

Baker Hughes’un kurucusu kim?

Günümüzde çok güçlü ve sarsılmaz bir şirket olarak karşımıza çıkan Baker Hughes’un kuruluşunu incelemek için 1900’lerin başına gitmemiz gereklidir. Çünkü; 20. yüzyılda hızla artan petrol ihtiyacına bağlı olarak Baker Hughes; o yıllarda küçük adımlarla kurulmuştur.

Aslında küçük adımları, tüm ABD’ye dağılmış olarak faaliyet gösteren irili ufaklı petrol şirketlerinin birleşmesi olarak nitelendirebiliriz. Yani tekelleşmenin ilk adımları… Fakat tabii ki bu girişimin öncüsü olan birileri vardır. Buna göre; günümüz petrol devlerinden olan Baker Hughes; 1907 yılında Walter Benona Sharp ve Howard R. Hughes tarafından kurulmuştur.

İlk önce sondaj ve petrol arama çalışmalarıyla sektöre atılan bu cesur girişimciler, daha sonra gerçekleştirdikleri yatırımlar ve satın almalar sayesinde sürekli varlığını arttırmıştır. Tabii ki bu gelişime bağlı olarak dünyanın dört bir yanına yaptığı yatırımlarla servetine servet katmıştır.

Baker Hughes’un sahibi kim?

2017 yılına geldiğimizde “Baker Hughes kimin?” gibi düz bir soruyu cevaplamak zordur. Çünkü bir dünya devi olan bu holding sahibi direk söylenecek bir esnaf dükkanı gibi değildir. Fakat yine öne çıkan isimlerini verebiliriz.

35.000’den fazla çalışanı bulunan Baker Hughes’un 2017 Temmuz ayı itibariyle CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Martin S. Craighead’tir. Şirketin genel merkezi ABD’nin Texas Eyaleti Houston şehrinde bulunmaktadır.

Baker Hughes’un hisselerinin sahibi olan şirket ise gayet tanıdıktır. 2017 yılının Temmuz ayında yapılan anlaşma neticesinde Baker Hughes; General Electrics‘e satılmıştır. Kurulan bu ortaklık neticesinde General Electrics&Baker Hughes; dünyanın en büyük 2. petrol imparatoru haline gelmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*