BAE Systems Ne Zaman Kuruldu?-Havacılık ve Uzay Şirketlerinin İngilizcesi

BAE Systems merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan çok uluslu savunma sanayi, güvenlik, havacılık ve uzay araştırmaları şirketidir. Şirketin en büyük pazarı İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’dir. Bu iki ülkeyi sırasıyla Avustralya, Hindistan ve Suudi Arabistan izlemektedir. BAE Systems kuruluşundan bu yana dünya çapında savunma sanayi konusunda en büyük şirketler arasındadır ve aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’na teknik destek ve ekipman sağlayan en büyük altı şirket arasında yer almaktadır.

BAE Systems’ın kuruluşu Avrupa’da havacılık ve uzay şirketlerinin birleşerek büyük bir güç oluşturma isteklerinin belirdiği bir dönemde gerçekleşmiştir. İngiliz, Fransız, Alman ve İspanyol havacılık şirketlerinin birleşme arifesinde İngiliz General Electric kendisinin savunma elektroniği bölümü olan Marconi Electronic Systems‘ı satışa çıkarmıştır. Lockheed Martin ve Boeing gibi Amerikan havacılık devlerinin Marconi’yi satın alarak, Avrupa’da da yer edinmesinden çekinen İngiliz havacılık ve uzay şirketi British Aerospace, birleşme görüşmelerine son vererek Marconi Electronic’i satın almaya karar vermiştir.

Bunun üzerine İngiliz General Electric şirketinin savunma sanayi elektronik birim Marconi Electronic Systems ve havacılık, donanma ve savunma sanayi üzerine teçhizat üreten British Aerospace şirketinin 30 Kasım 1999 tarihinde birleşmesiyle BAE Systems resmen kurulmuştur. Kurucu şirketlerden British Aerospace çok daha küçük çapta çalışmalarını yürüten British Aircraft Corporation, Hawker Siddeley Group ve Scottish Aviation isimli üç firmanın 29 Nisan 1977’de birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. British Aerospace sivil ve askeri havacılık ürünleri üretirken, diğer kurucu şirket Marconi Electronic yalnızca askeri alanda faaliyet göstermekteydi. Bu nedenle, kurulan BAE Systems da öncüleri gibi daha çok askeri ağırlıklı araştırmalarda yer almış ve kısa sürede İngiltere hava kuvvetlerinin kullandığı birçok savaş uçağı ve mühimmatın da mimarı konumuna gelmiştir.

Yıllık cirosu 2014 verilerine göre yaklaşık olarak 16 milyar dolar olan BAE Systems 85.000 çalışana sahiptir. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını işadamı Sir Roger Carr ve CEO’luk görevini ise Ian King yürütmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*