AzSamand’ı kimler kurdu?-Kardeş ülke Azerbaycan’ın yerli otomobil üreticisi

“Yerli otomobil” ne kadar da hasret dolu olduğumuz bir kelime öbeği değil mi? Kendimizi bildik bileli bir yerli otomobildir, bir yerli üretimdir hep dillerde dolanıyor sadece… Oysa ki kardeş Azerbaycan hiç de öyle değil.. Türkiye insanı olarak genelde küçük kardeş olarak gördüğümü, üzerinde sorumluluk hissettiğimiz Azerbaycan, özellikle 2000 yılı ve sonrasında yerli otomobil konusunda uçtu gitti bile… AzSamand; bunun en güzel örneklerinden biridir.

Azeri bir otomobil markası olan AzSamand; Azerbaycan Devleti sınırları dahilinde olup da üretim yapan önemli bir markadır. Sitemizde daha önce hakkında yazdığımız NAZ ile ilgili yazıyı hatırlarsınız. Nahcıvan merkezli olsa da NAZ da bir diğer Azerbaycan kökenli otomobil markalarından biridir.

AzSamand’ın kurucusu kim?

Günümüzde bir özel teşebbüs olsa da AzSamand’ın kuruluşu devlet teşebbüsüne dayanmaktadır. İlk yıllarında devlet tarafından desteklenmiştir. Buna göre şöyle bir tanımlama yapabiliriz: AzSamand otomobil markası; 2005 yılında, Azerbaycan Devleti tarafından kurulmuş bir otomobil markasıdır. Merkezi Azerbaycan’ın Şamahı şehrindedir. Günümüzde otomobil ve dizel motor üretimi yapan bir markadır.

AzSamand’ın sahibi kim?-AzSamand markası kimlerin, nereli?

2018 Kasım ayındayken AzSamand’ın sahibi Evsen Şirketler Grubu’dur. 2005 yılında üretime başladığından beir ve Evsen Grubu’nun himayesinde olduğundan beri AzSamand’ın piyasaya sürülmüş olan modelleri üç adettir ve şunlardır:

-IKCO Samand (2005)

-IKCO Samand Soren (2010)

-IKCO Runna (2010)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*