Axe parfüm markasının sahibi kim?

Axe markasını kimin kurduğunu ve sahiplerini inceleceğimiz bu yazıda bu parfümün tarihçesini ve imajını bulabilirsiniz. Ayrıca meraklı dostlarıma belirtmek isterim ki bu deodorant markası Avrupa’da farklı bir isimlerle anılmaktadır. “Lynx” ismiyle anılan markanın pazarlanması sırasında Türkiye’ye telafüzü zor olması nedeniyle farklı bir isimle girmek zorunda kalmıştır. Öyle ki bu pazara girdi yıldan itibaren “kızları etkileyin” türevi sloganlarla başarılı olabilmiştir.

Nitekim 1983’de piyasaya sürülen Axe’yi birçok kişi hala 1. deodorant olarak kullanmaktadır. Kurucularına gelecek olursak

Axe parfüm’ün kurucusu kim?

Axe firmasının sahibi olan firma Unilever’dır. Antonious Johannes Jurgens, James Darcy Lever, Samuel Van Den Bergh, Williem Lever kurmuştur Unilever firmasını. Unilever firması bugün aralarında Rexona’nın, Lux, Knorr, Magnum’unda bulunduğu 400’dan fazla markanın sahibidir. Yukarıda zikrettiğim isimlerde aslen Hollanda’lıdır. Zaten bu Unilever’ın’da merkezi Rotterdam’dadır. “Uni” kelimesi de Hollanda’lı “Margarin Uni” firmasından gelmektedir. Yani çok ortaklı uluslararası bir şirkettir bu Unilever.

Her sene 50 milyar dolara yakın gelir elde eden firma 5.5 milyar dolar civarı net kar elde etmektedir.

Yukarıdaki zikrettiğim isimlerden Antonious Johannes Jurgens bir zamanlar Hollanda’da aktif bir siyasetçidir. Dedesi de Avrupa’nın ilk margarin fabrikasının sahibir. Yine bir zamanlar Avrupa’nın en büyük sabun ve margarin üreticisiydiler.

Levers Brothers olarak da bilinen grup ise aslen İngiltere’li olup Dünya’nın her yerine ulaşabilmiş bir sabun, kozmetik üreticisidir. Kimyevi alanda dünyaca tanınmış markaların da sahibidirler. İngiltere Bolton’lu bir ailedir Lever ailesi. Ayrıca bir dönem kendi fabrikalarındaki çalışanlara diğer şirketlere nispeten lüks yaşam tarzı sunmalarıyla nam yapmışlardır.

Yani bu Unilever’de esasında Hollanda ve İngiltere merkezli iki firmanın birleşiminden kurulmuştur. Axe gibi reklamlarda gördüğümüz yüzlerce kozmetik ve kimyevi ürünlerin de sahibidirler.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*