ESA’nın Kuruluşu-Avrupa Uzay Ajansı

ESA (European Space Agency – Avrupa Uzay Ajansı) uzay araştırmaları için 30 Mayıs 1975 tarihinde kurulan hükümetler arası bir organizasyondur. Merkezi Fransa’nın Paris kentinde bulunan ESA, 22 üye ülke tarafından yönetilmektedir. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde konumlanmış çalışma birimlerinden en önemli şunlardır :

  • Avrupa Uzay Araştırmaları ve Teknoloji Merkezi (Noordwijk – Hollanda)
  • Avrupa Uzay Araştırmaları Enstitüsü (Frascati – İtalya)
  • Avrupa Uzay Operasyon Merkezi (Darmstadt – Almanya)
  • Avrupa Astronot Merkezi (Cologne – Almanya)
  • Avrupa Uzay Astronomi Merkezi (Madrid – İspanya)

ESA kuruluşunun 40. yılında 2000’in üzerinde çalışanı ve ortalama 5.5 milyar dolarlık bütçesiyle araştırmalarını yürütmektedir. ESA’nın uzay programı insanlı ve insansız uçuşları kapsamaktadır. İnsanlı uçuşlar daha çok Uluslararası Uzay İstasyonu için yapılmıştır. Bunun dışında farklı gezegenleri ve Dünya’nın uydusu Ay’ı araştırmak için de görevler oluşturulmuştur. ESA’nın kuruluşundan dokuz yıl önce Güney Amerika’nın kuzeydoğusunda bulunan Fransız Guyanası’nda (sömürgesi) 1964 yılında kurulan Guyana Uzay Merkezi’nde bulunan fırlatma rampası günümüzde halen kullanılmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’nın karışık durumu sebebiyle birçok bilim insanı topraklarını terk ederek Amerika Birlerşik Devletleri’ne gitmek zorunda kalmıştır. 1950’li yıllarda yoğun bir şekilde geri dönüşler başlamış ve özellikle uzay araştırmları için yatırımlar da çoğalmıştır. Fakat, o zamanlar dünyanın iki büyük süper gücü olan Amerika ve Rusya’nın karşısında durmanın zor olacağı anlaşılmıştır. Bu nedenle İtalyan fizikçi Edoardo Amaldi ve Fransız fizikçi Pierre Auger’in önderliğinde sekiz ülke temsilcisi buluşarak Batı Avrupa uzay ajansı kurulması ve ortak bağış fikrini tartışmıştır.

Bilim kurulları arasında yapılan görüşmeler neticesinde Batı Avrupa ülkeleri iki farklı ajans kurulmasında hemfikir olmuşlardır. Birincisi fırlatma rampası üzerinde çalışacak olan ELDO, ikincisi ise ESA’nın öncüsü ESRO’dur. 1962 yılında imzalanan hükümetler arası sözleşme sonucunda 1964 yılında ESRO resmen kurulmuştur. Ardından 1968 yılından başlayarak dört yıl içerisinde yedi araştırma uydusu uzaya gönderilmiştir.

1975 yılında ELDO’nun ESRO’ya katılmasıyla birlikte ESA 10 üye ülke tarafından kurulmuştur. Kurucu üye ülkeler Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İtalya, Almanya, İspanya, İngiltere, İsviçre ve İsveç’tir. Günümüzde 22 asil üye ile yoluna devam eden ESA’nın bütçesine en çok katkıyı sırasıyla Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere yapmaktadır. Türkiye ile 15 Temmuz 2004 tarihinde ESA ve Türkiye adına TÜBİTAK UZAY arasında ortak çalışma anlaşması imzalanmıştır. Fakat, Türkiye ülke olarak ESA’ya resmi üye değildir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. 65 milyon yıl önce dünyaya bir göktaşı çarpmışsa dünyanın yörüngesi değişmedimi yoksa bu yörünge nin değişmiş halimi.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*