Avrasya Tüneli’ni kim yaptı?-İstanbul ulaşımının kilit noktasının mimarları

Son 20 yılda ülkemiz, özellikle de İstanbul; birbirinden hızlı, birbirinden baş döndürücü ulaşım yatırımlarıyla çok önemli gelişmeler kat etti. Trafik sorununa çözüm olması açısından, ulaşım süresini kısaltmak açısından yapılan bu yatırımlardan en önemli bir tanesi ise Avrasya Tüneli… Öğrenciler veya özel aracı olmayanlar pek bilmez fakat Avrasya Tüneli; artık karayolu taşımacılığında çok önemli rol oynayan bir güzergahtır. Hal böyle olunca da insanımız ‘Kim kurdu bu Avrasya Tüneli’ni?‘ gibi soruları, ‘Sahibi kim bu Avrasya Tüneli‘ gibi başarının ardında bulunan mimarı merak eden soruları sormadan edemiyor. Bizler de sizin için Avrasya Tüneli’nin kurucularını, ihaleyi alan ve Avrasya Tüneli’ni yapan şirketlerin verilerini derledik.

Avrasya Tüneli’ni kim kurdu?

Bildiğiniz gibi büyük çaplı projeler artık özel teşebbüsler tarafından gerçekleştirilmektedir. Devlet bütün projeleri yap-işlet-devret modeliyle bir özel şirkete yaptırmakta ve anlaşmaya göre genellikle 25-50 yıl arasında değişen bir süre sonra devralmaktadır. Avrasya Tüneli de bizzat aynı formata sahiptir ve bir özel teşebbüs tarafından inşa edilmiştir. Hemen söyleyelim Avrasya Tüneli’nin kurucularını:

Avrasya Tüneli; Türkiyeden ‘Yapı Merkezi’ adlı şirket ile Güney Kore’den SKE&C aslı şirketin ortaklığı tarafından 2016 yılında açılmıştır. Dolayısıyla bir Türk-Güney Kore ortak projesidir.’

Fakat tabii ki de Avrasya Tüneli’nin bizzat işletilmesinin daha kolay olması için bir şirket kurulmuştur ve iki firmanın ortaklığı bu şekilde devam etmektedir. Avrasya Tüneli’nin bakımından ve işletilmesinden sorumlu olan bu şirketin ismi ise ‘Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ)’tır. Söylediğimiz gibi ATAŞ’ın sahipliği; Yapı Merkezi ve SKE&C’nin eşit mülkiyetindedir.

Evet; ‘Avrasya Tüneli’ni kim yaptı?‘ sorusunun son derece açıklayıcı cevabı bu şekildedir sevgili okurlar…

Avrasya Tüneli kimin? Kimin Projesi?

Projenin ortaklarından olan Yapı Merkezi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Mühendis Ersin Arıoğlu’dur. Kendisi 2002-2007 yılları arasında CHP İstanbul Milletvekilliği de yapmıştır.

Avrasya Tüneli’nin ortaklarından Yapı Merkezi’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Ersin ARIOĞLU

Avrasya Tüneli’nin Güney Koreli ortağı olan SKE&C’nin CEO’su ise Ki-Haeng Cho’dur.

Avrasya Tüneli’nin işletilmesinden sorumlu olan işletme şirketi ATAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını ise Başar Arıoğlu yapmaktadır.

ATAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Başar ARIOĞLU

Lütfen dikkat; bu veriler 2019 yılı Şubat ayındaki güncel verilerdir. Bir değişiklik olması ve gözümüzden kaçması halinde yorum kısmından uyarırsanız gerekli güncellemeler yapılacaktır.


Uzunluğu 5.4 km olan Avrasya Tüneli; 285 milyon dolar öz kaynak, 960 milyon dolar kredi olmak üzere toplam 1 milyar 245 milyon dolarlık bir projedir. 55 ayda tamamlanan projenin 960 milyon dolarlık kredisi 18 yıl vadeli uluslararası kredidir.

Avrasya Tüneli’nin 960 milyon dolarlık kredisi Hazine tarafından garanti altındayken, aynı zamanda devlet yatırımcı şirketlere günde 34 bin araç garantisi de vermiştir. Daha az araç geçerse aradaki fark Hazine’den ödenerek kapatılmaktadır.

Avrasya Tüneli’nin özel teşebbüste işletme süresi 24 yıl 5 aydır. Avrupa Yakası’nda Yenikapı’dan başlayan tünelin Anadolu Yakası’ndaki çıkışı Göztepe’dir.


Ayrıca; projede var olan mühendislik derecesini belirtmek adına bir dipnot verecek olursak Avrasya Tüneli; Marmaray gibi deniz tabanından bile değil, Marmara Denizi tabanının bile 25 metre altından geçmektedir. Üstelik gidiş-dönüş olmak üzere 2 katlıdır da…

Avrasya Tüneli yalnızca hafif araçlar içindir. Ağır vasıtalar ve iki tekerlekli araçlara geçiş yoktur. Yaya yoluna ise tabii ki de kapalıdır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*