Avon’un Kuruluşu-Kitaplarla Başlayan Doğrudan Satış…

Avon (Orijinal ismiyle : Avon Products) merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde bulunan güzellik, kişisel bakım ve ev temizlik ürünleri üreten ve satışını yapan uluslararası bir şirkettir. Dünya çapında 40.000’e yakın çalışanı bulunan şirketin yıllık cirosu 10 milyar dolar civarındadır. Avon, global çapta yapılan değerlendirmelere göre güzellik ve kişisel bakım ürünleri satışında dünya beşincisidir ve direkt satış kategorisinde de Amway‘in ardından ikinci sıradadır.

Avon’un kurucusu David McConnell 1800’lerin sonuna doğru New York şehrinde kapıda satış yöntemiyle kitap satmaktaydı. İşe başladıktan bir süre sonra kitap satmanın pek de kârlı olmadığını gören McConnell, 1886 yılında ürün tercihini parfümden yana değiştirdi ve Aşağı Manhattan’da bir ofis de açtı. 1892 yılında bir arkadaşının tavsiyesi üzerine firmasının ismini Kaliforniya Parfüm olarak değiştirdi. Fakat ne McConnell’ın ne de firmasının Kaliforniya ile bir ilgisi yoktu. Amaç çiçekleriyle ünlü Kaliforniya’nın ismini bir pazarlama tekniği olarak kullanmaktı. Bundan iki yıl sonra Alexander Henderson firmaya katıldı ve asıl ilerlemeyi sağlayan da o oldu. McConnell ve Henderson anlaştıkları imza ile Kaliforniya Parfüm’ü anonim şirket haline getirdiler. daha sonra aralarına bir diğer ortak William Scheele de katıldı.

Kaliforniya Parfüm Şirketi, 1 Haziran 1932 tarihinde Avon isminin tescili için New York şehrinde Patent Ofisi’ne ilk başvurusunu yaptı. Şirket esasen 1 Eylül 1929 tarihinden itibaren Avon adını ürünlerinden bazılarında kullanmaya başlamıştı. Patent Ofisi’ne yapılan başvuru 30 Ağustos 1932’de kabul edildi ve bugünkü Avon ismi resmen Kaliforniya Parfüm Şirketi’nin yerini aldı.

Avon kuruluşundan bu yana kapıda satış veya doğrudan satış olarak adlandırılan pazarlama yöntemini başarıyla sürdürdü. Günümüzde şirketin satış ağı dünya çapında 100 ülkeyi kapsamaktadır. Kuruluşun gelirinin %90’a yakınlık kısmı Amerika dışındaki ülkelerden gelmektedir. Hatta öyle ki 2010 yılında Brezilya, Amerika Birleşik Devletleri’ni geçerek Avon’un en büyük pazarı haline gelmiştir.

Günümüzde Avon’un yönetim kurulu başkanlığını Douglas Conant, CEO’luk görevini ise Sherilyn S. McCoy yürütmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*