Aviva’yı kimler kurdu?-Dünyayı yöneten bir sigorta şirketi

Türkiye’de AvivaSa ismiyle sık sık duyduğumuz bu şirket, aslında dünyanın en büyük sigorta kuruluşlarından biri olup; Aegon N.V gibi diğer devlerle beraber dünyayı yönettiği kabul edilen holdingler arasındadır. Kökeni, geçmişi, günümüze kadar elde ettiği başarılar itibariyle Aviva, 21. yüzyılın ilk çeyreğine adını altın harflerle kazımıştır, bundan sonrasında da aynı şekilde devam edecek gibi gözükmektedir.

Peki dünyanın sigorta imparatorluklarından biri olan Aviva; nasıl bu kadar gelişmiştir? Temelleri ne zaman ve kimler tarafından atılmıştır? Aviva’nın kurucusu kimdir ve günümüzde Aviva’nın CEO’su kimdir? İşte tahmin edemeyeceğiniz kadar gerilere uzanan öyküsüyle Aviva’nun kuruluşu:

Aviva’nın kurucusu kim?

Aviva; İngiltere kökenli bir sigorta şirketidir. İlk faaliyetlerine İngiltere’de başlamıştır. Bugünkü çehresine geç yıllarda girmiş olsa da neredeyse İngiltere’deki aydınlanma hareketleriyle yaşıt bir tarihe sahiptir.

Şöyle ki; Aviva, 1696 yılında Londra’da Hand in Hand Fire&Life Insurance Society ismiyle kurulmuştur. Evet, yanlış okumadınız, bundan tam 321 yıl önce İngiltere’de kurulan bir sigorta şirketi hala hayatta kalmış ve 2000’li yıllara Aviva ismiyle ulaşmayı başarmıştır.

Aviva’nın bu kadar köklü ve başarılı bir şirket olmuş olmasında İngiliz olmasının payı büyüktür. 1700’lerden itibaren İngiltere hiç gerileme göstermemiş, sürekli gelişmiş ve dünyanın en büyük güçlerinden biri haline gelmiştir. Bu zaman zarfı içerisinde şirketler de kendilerine gelişim imkanı bulmuş ve Aviva; dünyaya kök salan bir imparatorluk olmaya yönelik adımlar atmaya başlamıştır.

1696 yılındaki faaliyetlerine dair tabii bugünkü kadar ayrıntılı bilgi mevcut değildir. Büyük ihtimalle o zamanki şartlara göre küçük çaplı sigortacılık faaliyetleri yapılıyordu ve insanlara bu şekilde hizmet veriliyordu.

Daha yakın tarihe geldiğimizde Aviva’nın temellerinin Norwich Union ve CGU plc adlı iki şirketin birleşimiyle atıldığını görebiliriz. İngiltere’nin iki büyük sigorta şirketi güçlerini birleştirme kararı almışlar ve İngiltere’nin en büyük sigorta devlerinden biri haline gelmişlerdir.

Bugünkü haliyle, yani Aviva ismiyle verilen hizmet ise 2002 yılında başlamıştır.

Yani Aviva; 1696 yılında kurulmuş fakat bugünkü ismini 2002 yılında almıştır.

Meraklısına bir dipnot verecek olursak; Aviva’nın bileşenlerinden olan Norwich Union, İngilter’de o kadar köklü bir şirkettir ki Aviva; kendi ismini değiştirmesine rağmen uzun yıllar boyunca İngiltere’de Norwich Union ismini kullanmaya devam etmiştir. 2002 yılında yapılan revizyonla mecburen Aviva ismine geçiş yapmıştır.

Aviva’nın sahibi kim?

Aradan geçen yıllar boyunca, özellikle 2002 yılından sonra Aviva, dünya pazarına yönelik çok ciddi hamleler yapmıştır. Dünyanın dört bir yanına yaptığı yatırımlar, girdiği pazarlarla adından söz ettirmekle kalmayıp, irili ufaklı pek çok sigorta şirketini de satın alarak çok uluslu bir yapıya bürünmüştür.

Günümüzde genel sağlık sigortası, yaşam sigortası ve pek çok hizmeti bulunan Aviva; 55 milyon Euro’yu aşan geliriyle dünyanın en büyük sigorta şirketlerindendir. Tabiri caizse dünyanın büyük bir bölümü canını ve malını Aviva’ya emanet etmektedir.

2017 Ağustos ayındayken Aviva’da CEO Mark Wilson iken, Yönetim Kurulu Başkanlığını ise Sir Adrian Montague yürütmektedir.

Bruce Willis ve Alice Cooper gibi pek çok ünlü isme de hizmet veren Aviva; 33 milyon müşterisine 30.000 çalışanıyle tam 16 farklı ülkede bakmaktadır. İngiltere’nin en büyük sigorta şirketi olan Aviva; Avrupa pazarında da son derece aktiftir. Son yıllarda yaptığı Çin ve Uzakdoğu yatırımlarıyla adından söz ettirmektedir. Ayrıca Kanada’nın en büyük ikinci sigorta şirketidir. Kanada’da faaliyet gösteren bir diğer sigortacılık devi Axa‘dır. Linke tıklayarak okuyabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*