Audi’yi Kim Kurdu

Wolkswagen grubunun bir şirketi olan Audi Alman markası otomobil üreticisidir. Audi ilk icraatlarına 1899 yılında başlamış ve şirketin temellerini atan kurucusu August Horch‘dur. Otomobillerini ilk olarak Horch markasıyla tasarlayan August ortaklarıyla düştüğü anlaşmazlıklar nedeniyle şirketten ayrılmış ve ”Dinle” kelimesinin Latincesi olan ”Audi” markasını kullanmaya başladı.

August Horch, Audi Union‘u kurmak için DKW ve Wanderer şirketleri ile ortaklık kurdu. Audi Union ortaklığı ile birlike Audi’nin logosu şuanda hala kullanımda olan bir birine bağlı 4 halkadan oluşturulmuştur.

2. Dünya Savaşı gibi büyük bir ekonomik krizi dağılmadan atlatan Audi şirketi dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olmayı başardı. Dünyanın en zor yarışı olarak bilinen 24 saat süren Le Mans yarışını 2000 yılından itibaren dört kez üst üste kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

Audi Modelleri:

Audi A1, Audi A3, Audi S3, Audi TT, Audi A4, Audi S4, Audi RS4, Audi Q5, Audi A5, Audi S5, Audi A6, Audi S6, Audi A8, Audi Q7, Audi R8, Audi A1, Audi Q3, Audi RS6

Üretimi Durmuş Olan Modeller:
Audi 80, Audi 100, Audi A2,

Klasikler :
Audi Quattro

Konseptler :
Audi A1 Metroproject Quattroi Audi Cross Coupe, Audi Q5 Concept, Audi Q7 V12, Audi R8 V12, Audi Rosemayer, Audi E-Tron

Kim Kurdu : August Horch

August Horche

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*