ATV

ATV’nin sahibi kim?

Genç kuşağın çocukluk çağından beri gayet iyi bildiği, Türkiye’nin önde gelen kanallarından olan ATV, 12 Temmuz 1993 yılında test yayınına başlayarak kurulmuştur. Kanal, normal yayın hayatına ise birkaç ay sonra; 9 Eylül 1993 yılında başlamıştır. ATV’nin kurucusu Dinç Bilgin olsa da; günümüze gelinceye kadar sık sık el değiştirmiş ve çeşitli değişikliklere uğramıştır.

ATV’yi kim kurdu?

Aslına bakarsak; en başta ATV’nin kuruluşuna öncü olan üç grup vardı. Dinç Bilgin (Bilgin Grubu), Hüznü Özyeğin (Fiba) ve Mehmet Emin Karamehmet (Çukurova Grubu).. Bu üç oluşumun meydana getirdiği Satel adlı şirket ile ATV’nin kuruluşu gerçekleştirilmiştir. Fakat daha sonra Özyeğin; hisselerini iki ortağa devrederek ATV’den ayrıldı. Çünkü tüm zamanını ve enerjisini Finansbank’ın büyümesine vermek istiyordu. Böylece Satel grubunu Bilgin ve Çukurova olmak üzere iki grup yönetmeye başladı. İlerleyen zamanda bu iki grup arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar sonucunda Dinç Bilgin bir şekilde ATV’de kontrolü eline aldı, tüm isim haklarını Merkez Yayıncılık’a devretti ve kanal bu şekilde yayın hayatına devam etti.

Dinç Bilgin

Bugün ATV kimin?

2002 yılında ise kanal Ciner Grubu’na devredilmiş ve yayın hayatına bu şekilde devam etmiştir. 2007 yılında da Çalık Holding’in şirketlerinden biri olan Turkuvaz AŞ’ye satılmıştır. Sabah gazetesi ile sürekli aynı kaderi paylaşan ATV’nin bu gazeteyle aynı sahipleri olduğunu zaten hepimiz biliyoruz.

Bugün ATV’de yayınlanan diziler şunlardır:

-Karadayı (2012’den beri)

-Kaçak (2013’ten beri)

-Kara Para Aşk (2014’ten beri)

-Kertenkele (2014’ten beri)

Ayrıca Bedel, Sevdam Alabora, Kara Ekmek, Racon, Eve Dönüş gibi ilerleyen zamanda yayınlanması planlanan diziler de bulunmaktadır.

Diziler dışında ATV; “Kim Milyoner Olmak İster?”, “Müge Anlı ile Tatlı Sert”, “Nihat Hatipoğlu ile Dosta Doğru” gibi programlarla da izleyicisine hizmet etmiştir. Ayrıca son birkaç yıldır Ramazan ayında Nihar Hatipoğlu’nun iftar ve sahur programlarının yayınlanmasıyla da kanal değerini ve izlenme oranını epey arttırmıştır..:)

Yeni dizilerden ve programlardan arta kalan vakitlerde ise Adanalı, Alemin Kralı, Yahşi Cazibe ve Bugünün Saraylısı adlı dizilerin tekrar bölümleri yayınlanmaktadır.

Yayına başlamasından günümze kadar ATV’de toplam 270 cıvarında dizi yayınlanmıştır. (Bitirilen ve yarım kalanlar beraber) . 70’ten fazla da yarışma ve komedi programı da bu kanalda emek vermiştir.

2015 yılına geldiğimizde ATV; Turkuvaz Medya Grubu’nun himayesinde Türkiye, Azerbaycan, Avustralya, Romanya, ABD ve birçok Avrupa bölgesinde faaliyetlerine devam etmektedir. Genel merkezi Beşiktaş’tadır. ATV Avrupa, a Haber, a Spor, Minika çocuk, Minika Go gibi kanallarla farklı kitlelere hitaben de yayın yapmaktadır.

ATV frekansı:

Türksat 4A: 12054 H 27500 5/6 (SD/HD)

DFH network: 1. Kanal

Türksat TKGS: 2. Kanal (HD), 670. Kanal (SD)

D-Smart: 25. Kanal (SD/HD)

Digitürk: 25. Kanal (SD), 325. Kanal (HD)

Filbox: 12054 H 27500 5/6 (SD/HD)

Kablo TV: S 7 (SD)

Teledünya: 7. Kanal (SD), 24. Kanal (SD)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


6 Comments

  1. Son iki senedir atv nin dizileri gerçekten süper hiç bir kanal güzel bir yaz dizisi bile çıkartamazken atv nin yaz dizilerine bayılıyorum

  2. Karadayı’nin ayni dizi bolumlerini tekrar verirmisiniz cok guzel beni haberdar ederseniz memnun olurum

  3. şöy bi baktığımda atv deki diziler hükümetin isteği şeklinde yapılıyor ayrıca haber programı ise sadece halkın sorunları hayat pahalılığı ekonomik sorunlar dile gelmiyor sadece hükümete şakşakçılıkla haber sunuluyor gaztecilik yok gazteci halkın ülkenin sorunlarını yazar dile getirir kimsenin gölgesi altına girmez yardakçılık etmez cesur olur buda sizde yok malesef……….

  4. Seçimler sebebiyle akşam haberlerinde özellikle CHP hakkında öyle iğrenç haberler yapıldı ki bir gıdımcık vatan ve vatandaş sevgisi olan bir kimsenin hayal dünyasında bile bu iğrençlik mümkün değil yer bulamaz.Resmen vatana ve vatandaşa düşmanlık yaptınız.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*