AT&T Şirketi’nin Kuruluşu-Bell Şirketleri’nin Veliahtı

AT&T, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas Eyaleti’nin Dallas şehrinde bulunan uluslararası bir telekomünikasyon şirketidir. 2015 yılı itibariyle toplamda 243.560 çalışana sahip olan şirketin cirosu yaklaşık olarak 132 milyar dolar olarak açıklanmıştır. AT&T kısaltmasıyla bilinen şirketin isminin açılımı Amerikan Telefon ve Telgraf Şirketi (American Telephone and Telegraph Company) şeklindedir.

Günümüzde faaliyet gösteren AT&T, esasen 3 Mart 1885 tarihinde kurulmuştur. Güneybatı Bell Şirketi 5 Kasım 1883 tarihinde faaliyete geçmiş ve daha sonradan 1885 yılında yerini Amerikan Telefon ve Telgraf Şirketi olarak değiştirmiştir. Fakat, 1982 yılında açılan dava sonucu şirket yedi farklı bölgesel şirkete bölünmüş ve içlerinden en küçük olanı Güneybatı Bell Şirketi olmuştur. Şirket daha sonradan 1995 yılında SBC (Soutwestern Bell Corporation) İletişim ismini almıştır. 2005 yılına gelindiğinde ise SBC, eski AT&T Şirketi’nin satın almış ve bu isme tekrar kavuşmuştur. AT&T günümüzde, telefonun mucidi Alexander Graham Bell tarafından kurulan orijinal 22 Bell Telefon Şirketi‘nden 10 tanesini bünyesinde barındırmaktadır.

Amerikan Telefon ve Telgraf Şirketi’nin tekelini kırmak için açılan davanın ardından yediye ayrılan kurum, yeni yaratılan rakiplerine rağmen hızla toparlanmış ve hatta kısa sürede kendisinden dava sonucu ayrılan şirketlerin birkaçını da satın alarak bünyesine dahil etmiştir. Öyle ki 1998 yılına gelindiğinde şirket, Fortune 500 sıralamasına göre ilk 15 içerisinde kendine yer bulmayı başarmıştır.

2005 yılına kadar SBC ismiyle faaliyet göstermek zorunda kalan şirket, 2005 yılında eski AT&T şirketini 16 milyar dolara satın almıştır. AT&T ismini ve kurumsal yapısını kabullenen şirket, günümüzde de halen bu şekilde bilinmektedir. 2013 yılından sonra çalışmalarına hız veren şirket bir dizi projeyi kamuoyuna sunmuştur. Bunlardan belki de en önemlisi Latin Amerika pazarına girme düşüncesi olmuştur.

AT&T kuruluşundan bu yana telefon sektöründe sürekli olarak sağlayıcı hizmeti vermiş ve sektörün yan dallarına da başarılı bir şekilde girmiştir. Şirket günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nin sabit telefonlarda birinci ve mobil telefonlarda da ikinci en büyük şirketidir. 2014 verilerine göre AT&T, yaklaşık 122 milyon abonesiyle dünyanın en büyük yirminci mobil telekom operatörü konumundadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*