ATI kimindir?

ATI (Array Technology Inc.), Ontario, Kanada merkezli yarı-iletken teknolojisi üzerinde çalışan ve grafik işlemcileri ile yonga setleri üreten şirkettir. Kuruluşundan iki yıl sonra halka arz edilen şirket, 2006 yılında ise AMD şirketi tarafından satın alınmıştır.

ATI, 1993 yılında Lee Ka Lau, Francis Lau, Benny Lau, Kwok Yuen Ho tarafından kurulmuştur. Şirket en başlarda OEM (Başka bir firmanın ürünü için alt ürünler veya parçalar üretmek) olarak adlandırılan yöntemle IBM gibi başka firmalara entegre grafik kartları sağlamıştır. Şirket 1987 yılından itibaren entegre olmayan bağımsız ekran kartları üzerinde çalışmalarına başlamıştır.

ATI’nin kuruluşundan günümüze kadar ki en başarılı devri 2000 yılında piyasaya sürdüğü Radeon serisi ile olmuştur. Masaüstü modellerde en büyük rakibi Nvidia’ya karşı büyük üstünlük sağlayan ATI, bu başarısını taşınabilir GPU modellerinde de – özellikle Radeon HD 4xxx serisi ile – kısmen sürdürmüştür.

Grafik işlemci piyasasının en büyüklerinden olan şirketin AMD’ye 5.6 milyar dolar karşılığında satıldığı 24 Haziran 2006 tarihinde yapılan bir duyuru ile açıklanmıştır. Satışın ardından şirket, AMD Graphics Product Group birimine bağlanmıştır. Şirketin CEO’su Dave Orton da dahil olmak üzere birçok önemli çalışan görevlerine AMD bünyesinde devam etmiştir. Daha sonra Dave Orton 2007 yılında istifasını vererek görevinden ayrılmıştır.

ATI ismi grafik işlemcileri için 30 Ağustos 2010 tarihine kadar kullanılmaya devam etmiş fakat bu tarihte açıklanan bir karar ile tamamıyla kaldırılarak yerini grafik işlemcilerde de AMD ismine bırakmış ve böylece bir devir kapanmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*