Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

ASUS’un sahibi kimdir?

Bilim, Özel Şirketler 29 Mayıs 2015

ASUS (ASUSTek Computer Inc.) Tayvan merkezli, bilgisayar, bilgisayar parçaları ve elektronik cihazlar üreten uluslararası bir şirkettir. ASUS’un kuruluşu, Taipei şehrinde 1989 yılında ACER firmasından ayrılan dört mühendis tarafından yapılmıştır : T.H. Tung, Ted Hsu, Wayne Hsieh, M.T. Liao. ASUS ismi Yunan mitolojisindeki Pegasus’un son dört harfi kullanılarak türetilmiştir ve şirket yetkilileri tarafından bu tercihin alfabetik sıraya göre yukarılarda olabilme amacıyla yapıldığı beyan edilmiştir.

ASUS kuruluşundan bu yana bilgisayar ve elektronik piyasasında çok çeşitli ürünlerle yer bulmuştur. Bunlardan bazıları, masaüstü ve dizüstü bilgisayar, netbook, LCD/LED monitör, depolama aygıtları, anakart, ekran kartı, multimedya ürünleri, network araçları ve tabletler şeklinde öne çıkmaktadır. 2014 yılı satış verilerine göre ASUS, Lenovo, HP, Dell ve Acer markalarının ardından %7.2’lik pazar payıyla beşinci sırada yer almaktadır.

ASUS’un kurulduğu zamanlarda Tayvan şirketleri dünyada hızla gelişen bilgisayar piyasasına ayak uydurmaya çalışmaktaydılar. Fakat, ürettikleri herhangi bir prototipi test etmek için ihtiyaçları olan işlemcileri daha köklü Amerikan firmalarından çok daha sonra elde etmekteydiler. Anlatılana göre, Intel şirketinin kendi ürettiği prototipinde kendi işlemcisiyle sorun yaşaması fakat, ASUS üretimi olan anakartın böyle bir problemle karşılaşmaması ve şirketin sorunun çözümünde Intel’e yardım etmesi, durumu ASUS lehine çevirmiştir. Bu olayın ardından ASUS şirketi prototiplerini test için kullanacağı işlemcileri rakiplerinden daha önce elde etmeye başlamıştır.

Tüm bu donanımsal ürünlerin yanı sıra ASUS şirketi oyun bilgisayarlarıyla da adından sıkça söz ettirmektedir. Şirket, günümüzde bu alandaki (hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlarda) başlıca rakipleri karşısında ciddi bir üstünlük kurmayı başarmıştır.

Yorumlar

Yazıya 8 yorum yapılmış.

serhat 3 Aralık 2015

Asus kullandığı işletim sistemini ne zaman güncelleyecek acaba? Bilgi verebilir misiniz?

martin eden 3 Aralık 2015

Serhat Bey; sitemizde şirketlerin sadece kurucuları ve sahipleri hakkın bilgiler verilmektedir. Markalarla ilgili güncel haberler için kendi resmi yayın organlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

SADIK HAMZACEBİ 17 Eylül 2016

SYN ilgili arkadaşlar yetkili bir kişi ile nasıl görüşülebilir. İKİ günlük telefon sistemsel olarak arızalı çıktı ne paramı veriyorlar nede telefonu asusun calışma sistemi böyle imiş..
derdime bir çare iyi niyetli birisi olmasam bu kadar beklemezdim . Yeter artık ..

Ramazan güllü 26 Temmuz 2017

Asus hiçbir işe yaramaz,asus laptop kullandım 20 defa arıza verdi,asus zenfon2 32 gb kullandım 20 defa arıza verdi.bundan sonra asau asla

Cebrail göktürk 4 Ocak 2018

ben cebrail asus zenfone AR niye turkiye gelmedi ve tanıtılan telefonlar gelmedi bizleri kaldırıyorsunuz bende asus zengine 2 var LÜTFEN takasla asus AR ollurmu ustune para verecem asus 4poro gelmedi

Şerafettin İLGİN 13 Nisan 2018

Ben 2 yıldır ASUS ZENFON MAX kulanıyorum hertürlü işimi görüyor bana göre süper 5 yıdız şarjı 3 gün gidiyor internet ful açık hemde çift hat açık kulanı cılara tavsiye ederim.

hasan 8 Haziran 2018

Asus Zenfone 3 (ZE520KL) kullaniyorum, super memnunum, herkese de tavsiye ediyorum… android 6’dan 7’ye ve de 8’e yuksettik hic kasmadi, aksine daha da performansli calisiyor… Tasarimsa tasarim, performanssa performans, fotografta kalite ise kalite…

Yunus emre dogan 29 Ağustos 2018

Asus zenfone 3 lazer kullaniyorum hic bir sikinti yasamadim bugune kadar guncellemede surekli geliyo hayatimda ilk defa bir telefondan memnun kaldim tavsiye ederim