ASUS’un sahibi kimdir?

ASUS (ASUSTek Computer Inc.) Tayvan merkezli, bilgisayar, bilgisayar parçaları ve elektronik cihazlar üreten uluslararası bir şirkettir. ASUS’un kuruluşu, Taipei şehrinde 1989 yılında ACER firmasından ayrılan dört mühendis tarafından yapılmıştır : T.H. Tung, Ted Hsu, Wayne Hsieh, M.T. Liao. ASUS ismi Yunan mitolojisindeki Pegasus’un son dört harfi kullanılarak türetilmiştir ve şirket yetkilileri tarafından bu tercihin alfabetik sıraya göre yukarılarda olabilme amacıyla yapıldığı beyan edilmiştir.

ASUS kuruluşundan bu yana bilgisayar ve elektronik piyasasında çok çeşitli ürünlerle yer bulmuştur. Bunlardan bazıları, masaüstü ve dizüstü bilgisayar, netbook, LCD/LED monitör, depolama aygıtları, anakart, ekran kartı, multimedya ürünleri, network araçları ve tabletler şeklinde öne çıkmaktadır. 2014 yılı satış verilerine göre ASUS, Lenovo, HP, Dell ve Acer markalarının ardından %7.2’lik pazar payıyla beşinci sırada yer almaktadır.

ASUS’un kurulduğu zamanlarda Tayvan şirketleri dünyada hızla gelişen bilgisayar piyasasına ayak uydurmaya çalışmaktaydılar. Fakat, ürettikleri herhangi bir prototipi test etmek için ihtiyaçları olan işlemcileri daha köklü Amerikan firmalarından çok daha sonra elde etmekteydiler. Anlatılana göre, Intel şirketinin kendi ürettiği prototipinde kendi işlemcisiyle sorun yaşaması fakat, ASUS üretimi olan anakartın böyle bir problemle karşılaşmaması ve şirketin sorunun çözümünde Intel’e yardım etmesi, durumu ASUS lehine çevirmiştir. Bu olayın ardından ASUS şirketi prototiplerini test için kullanacağı işlemcileri rakiplerinden daha önce elde etmeye başlamıştır.

Tüm bu donanımsal ürünlerin yanı sıra ASUS şirketi oyun bilgisayarlarıyla da adından sıkça söz ettirmektedir. Şirket, günümüzde bu alandaki (hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlarda) başlıca rakipleri karşısında ciddi bir üstünlük kurmayı başarmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


9 Comments

  • Serhat Bey; sitemizde şirketlerin sadece kurucuları ve sahipleri hakkın bilgiler verilmektedir. Markalarla ilgili güncel haberler için kendi resmi yayın organlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

 1. SYN ilgili arkadaşlar yetkili bir kişi ile nasıl görüşülebilir. İKİ günlük telefon sistemsel olarak arızalı çıktı ne paramı veriyorlar nede telefonu asusun calışma sistemi böyle imiş..
  derdime bir çare iyi niyetli birisi olmasam bu kadar beklemezdim . Yeter artık ..

 2. Asus hiçbir işe yaramaz,asus laptop kullandım 20 defa arıza verdi,asus zenfon2 32 gb kullandım 20 defa arıza verdi.bundan sonra asau asla

 3. ben cebrail asus zenfone AR niye turkiye gelmedi ve tanıtılan telefonlar gelmedi bizleri kaldırıyorsunuz bende asus zengine 2 var LÜTFEN takasla asus AR ollurmu ustune para verecem asus 4poro gelmedi

 4. Ben 2 yıldır ASUS ZENFON MAX kulanıyorum hertürlü işimi görüyor bana göre süper 5 yıdız şarjı 3 gün gidiyor internet ful açık hemde çift hat açık kulanı cılara tavsiye ederim.

 5. Asus Zenfone 3 (ZE520KL) kullaniyorum, super memnunum, herkese de tavsiye ediyorum… android 6’dan 7’ye ve de 8’e yuksettik hic kasmadi, aksine daha da performansli calisiyor… Tasarimsa tasarim, performanssa performans, fotografta kalite ise kalite…

 6. Asus zenfone 3 lazer kullaniyorum hic bir sikinti yasamadim bugune kadar guncellemede surekli geliyo hayatimda ilk defa bir telefondan memnun kaldim tavsiye ederim

 7. BENDE ASUS ZENFONE 3 552KL KULLANIYORUM SÜPER HER YÖNÜLE SÜPER ASUSU SEVİYORUZ TEKNİK SERVİS KONUSUNDA DA MUTLAKA ARKASINDA DURMALARI LAZIM BU ÇOK ÖNEMLİ ASUS FİRMASINA BU YAKIŞMAZ GERCİ BENİM BAŞIMA HER HANGİ BİR SORUN GELMEDİ AMA SORUN YAŞAYAN KİŞİLERE MUTLAKA DESTEK ÇIKMALIDIR ASUS KENDİ ADINI KÖTÜYE ÇIKARMAMALI MUTLAKA BU POLİTİKAYI DEĞİTİRMESİ GEREKİR …..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*