Aston Martin’i Kim Kurdu ?

Bir İngiliz otomobil üreticisi olan Aston Martin ilk olarak 1913 yılınd Londra’da bulunan küçük bir atölyede Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından kurulmuştur. Lionel Martin ve Robert Bamford, Aston Martin markasını oluşturduğu an itibariyle istikrar bir çalışma göstermiş ve markanın kuruluşundan bir yıl sonra yani 1914 ‘te ilk otomobillerini piyasaya sürmeyi başarmışlardır.

Tamamen el üretim olan ve genel olarak spor arabalar üreten firmanın birçok  ilginç ayrıntısı bulunmaktadır. Bunlardan birisi, üretilen aracın üzerine son parçayı monte eden kişinin adının yazılmasıdır. Bir diğer ayrıntı ise Aston Martin araçlarında asla plastik madde kullanılmamasıdır. Plastik kullanılması gereken bazı bölgelerde ise Alüminyum metal kullanılmıştır. Bu sayede hem hafif hem de çok sağlam bir yapıya kavuşan Aston Martin otomobiller, dünyanın en sağlam arabaları arasında yer almaya hak kazanıyor. Zaten aksiyon filmlerinin vazgeçilmezi olan Aston Martin marka araçların bu denli tercih sebebi olmasının sebebi insanların gözündeki “dayanıklılık imajı”‘dır.

Aston Martin markası 2007 yılına kadar Ford firması üzerineyken 2007 yılında 924 milyon dolar karşılığı David Richards‘a satılmıştır. Bu rakam günümüzdeki şirket değerlerine mukayese edildiğinde gerçekten çok komik kalmaktadır. Ancak 2008 ekonomik krizi öncesi henüz paranın para olduğu zamanlarda satıldığı için, o zamana göre gayet makul bir miktardır.

Bir anonim şirketi olan Aston Martin markasında şuan yaklaşık 1250’ye yakın çalışan bulunmaktadır. Ve çoğu çalışanın ismi araçların üzerinde yer almaktadır.

Kim KurduLionel Martin ve Robert Bamford

solda Robert Bamford, sağda Lionel Martin

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*