Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Aston Martin’i Kim Kurdu ?

Otomotiv, Özel Şirketler 20 Aralık 2014

Bir İngiliz otomobil üreticisi olan Aston Martin ilk olarak 1913 yılınd Londra’da bulunan küçük bir atölyede Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından kurulmuştur. Lionel Martin ve Robert Bamford, Aston Martin markasını oluşturduğu an itibariyle istikrar bir çalışma göstermiş ve markanın kuruluşundan bir yıl sonra yani 1914 ‘te ilk otomobillerini piyasaya sürmeyi başarmışlardır.

Tamamen el üretim olan ve genel olarak spor arabalar üreten firmanın birçok  ilginç ayrıntısı bulunmaktadır. Bunlardan birisi, üretilen aracın üzerine son parçayı monte eden kişinin adının yazılmasıdır. Bir diğer ayrıntı ise Aston Martin araçlarında asla plastik madde kullanılmamasıdır. Plastik kullanılması gereken bazı bölgelerde ise Alüminyum metal kullanılmıştır. Bu sayede hem hafif hem de çok sağlam bir yapıya kavuşan Aston Martin otomobiller, dünyanın en sağlam arabaları arasında yer almaya hak kazanıyor. Zaten aksiyon filmlerinin vazgeçilmezi olan Aston Martin marka araçların bu denli tercih sebebi olmasının sebebi insanların gözündeki “dayanıklılık imajı”‘dır.

Aston Martin markası 2007 yılına kadar Ford firması üzerineyken 2007 yılında 924 milyon dolar karşılığı David Richards‘a satılmıştır. Bu rakam günümüzdeki şirket değerlerine mukayese edildiğinde gerçekten çok komik kalmaktadır. Ancak 2008 ekonomik krizi öncesi henüz paranın para olduğu zamanlarda satıldığı için, o zamana göre gayet makul bir miktardır.

Bir anonim şirketi olan Aston Martin markasında şuan yaklaşık 1250’ye yakın çalışan bulunmaktadır. Ve çoğu çalışanın ismi araçların üzerinde yer almaktadır.

Kim KurduLionel Martin ve Robert Bamford

Robert-Bamford-and-Lionel-Martin

Aston Martin kimin diye sormayın artık:)

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.