ASELSAN’ı kim kurdu?-Güven veren Türk teknolojisi

Aslında çok da anlatmamıza gerek yok değil mi? ASELSAN… Bu kelimeyi duyduğumuz zaman her TC vatandaşı ne olduğunu, ne iş yaptığını bilir. Ürettiği teknolojilerle, gerçekleştirdiği projelerle Türkiye’ye güven verir. Düşmana korku salar. Zaten ASELSAN’ın şirket olarak motto’su, sloganı da “Güven veren teknoloji”dir. Bir dönem yerli cep telefonu bile üretmeyi başarmış olan yegane kuruluştur.

ASELSAN’ın kurucusu kim?

Türkiye Cumhuriyeti’nin askeri ve istihbari sahadaki teknolojik ihtiyaçlarını karşılamak; savunma sanayinin en güncel ihtiyaçları dahilinde silah ve savunma sistemleri geliştirip orduyu güçlü tutmak amacıyla kurulan ASELSAN; yaptığı işin niteliği gereği bir özel teşebbüs değil, devlet teşebbüsüdür.

Buna göre kuruluş bilgilerini verecek olursak ASELSAN; 1975 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulmuş olan devlet teşebbüslü bir anonim şirkettir. Açılımı “Askeri Elektronik Sanayi”dir. Resmiyette ise Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşudur ASELSAN.

ASELSAN’ın sahibi

6000’e yakın çalışanı bulunan ve elektronik, savunma, yazılım alanında faaliyet gösteren ASELSAN henüz özelleşmiş bir şirket değildir. Hisselerinin %84,58′, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı TSKGV’ye ait iken, %15,3’lük kısmı da halka arz edilmiştir ve Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

2018 yılının Ekim ayındayken ASELSAN’ın Genel Müdürlük görevi Haluk Görgün tarafından yürütülmektedir. (Güncelleme olması halinde okuyucumuz yorum kısmından uyarmayı ihmal etmezse seviniriz..:))

ASELSAN’ın faaliyet alanları

3 milyar TL’ye yakın geliri bulunan ASELSAN’ın ürün yelpazesi genel başlık olarak şu şekildedir:

-Askeri haberleşme sistemleri

-Radar Sistemleri

-Silah Sistemleri

-Elektronik Harp

-C4ISR

-Elektro-Optik Sistemler

-Seyrüsefer ve Aviyonik Sistemler

Birbirinden son derece farklı departmanlarda devam eden bu ar-ge çalışmaları sebebiyle ASELSAN pek çok alt daireye ayrılmıştır. Bunlar da şu şekildedir:

-Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanlığı (HBT)

-Savunma Sistem Teknolojileri Grup Başkanlığı (SST)

-Radar Elektronik Harp İstihbarat Grup Başkanlığı (REHİS)

-Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grup Başkanlığı (MGEO)

-Siviller için üretilen Telsiz, PMR ürünler de 2006’da bir yan kuruluş olarak kurulmuş olan Aselsan.NET tarafından üretilmektedir.

ASELSAN nerededir?

Günümüzde ASELSAN Ankara’da Macunköy, Akyurt, Gölbaşı ve Teknokent olmak üzere 4 tesiste faaliyetlerini sürdürmektedir. ASELSAN Genel Müdürlüğü ise Macunköy’deki tesistedir.

Türkiye Cumhuriyeti için çalışan ASELSAN aynı zamanda yurt dışında da geniş bir müşteri ağına sahiptir. Bunlardan en çarpıcı örnek; 1998 yılında Azerbaycan’da kurularak faaliyete geçen ASELSAN BAKÜ’dür.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


3 Comments

  1. Rabbim seni başımızdan eksik etmesin inşallah Aminnnnn aminnnn aminnn daha güçlü olursun inşallah Rabbim yolunuzu açık etsin inşallah amin

  2. Asalsenı kuranlardan ve vesile olanlardan Allah razı olsun
    Devletimizin ve Milletimizin güvenliği açısından önemli bir kuruluştur.
    Hele son zamanlarda silah sanayimizin ne kadar önem arzettiği ortadadır.
    Teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*