Bild Gazetesi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en çok okunan gazetesi

Twitch kimindir?-Oyun oynarak para kazandıran Twitch’i kim kurdu?

ARD’nin sahibi kim?-Almanya’nın ilk kamu kanalının kurucusu

ZDF’nin sahibi kim?-Tüm Almanya’nın en çok izlenen bu TV kanalını kim kurdu?

ASALA’NIN KURULUŞU VE EYLEMLERİ

1980’lerin ilk yıllarını net hatırlayabilecek yaşta olanlar; 10 yıllık bir dönem için ortaya çıkan ASALA terörünün ve yarattığı tedirginliğin 1.dereceden şahididir. Eskiden Hınçak ve Taşnak Cemiyetlerinin amacı olan bağımsız ve büyük bir Ermenistan kurma amacı taşıyan; buna ek olarak Türkiye başta olmak üzere tüm devletlere sözde Ermeni Soykırımı’nı tanıtmayı ve kabul ettirmeyi amaçlayan ASALA; 1975 yılında Iraklı bir Ermeni olan Harutyun Tokaşyan tarafından kurulmuştur. Eylemlerde ve faaliyetlerde kullanılan takma adı ise Agop Agopyan‘dır. Irak Musul’da çocukluğunu geçiren Harutyun Tokaşyan; daha sonra Lübnana göç ederek bazı siyasi faaliyetlere başlamış ve sonunda da James Karnusyan ve Kevork Acemyan ile birlikte ASALA’yı kurmuştur.

ASALA ismi; anlamı “Erminastanın Özgürlüğü için kurulan Ermeni Gizli Ordusu” olan İngilizce söz grubu “Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia” nın baş harflerinden gelir.

Agop Agopyan; ASALA’yı kurmasından önce Beyrut’ta “Filistin Halk Kurtuluş Cephesi”nin üyeleriyle yakın ilişkilerde bulunmuş ve örgütü kurmasında da Filistinlilerin hatırı sayılır yardımları dokunmuştur. Agop Agopyan’ın yaşantısının bu kısmının bıraktığı bir etki olarak ASALA; taşıdığı aşırı milliyetçiliğin yanı sıra Marksist-Leninist görüşleriyle de ön plana çıkmıştır. Yani; tarihin o dönemlerinde son demlerini yaşayan Nasyonel-Sosyalizm; diğer ismiyle milliyetçi toplumculuğun izlerini taşır da diyebiliriz.

Bu amaçlarla kurulan ASALA’nın; geçmişteki veya çağdaşı birçok örgütten özgün olan bir yanı da; özellikle diplomatları, elçilikleri veya hava limanlarını hedef almasıdır. Yapılan eylemler ardında birçok can kaybı bıraksa da ASALA’nın teröründen en çok etkilenenler; yurtdışında çeşitli ülkelerde görev yapan Türk diplomatlar olmuştur.

1975’te kuruluşundan ve toparlanışından sonra ASALA’nın Türkiye’deki ilk saldırısı; 7 Ağustos 1982’de Esenboğa Havalimanı’na yaptığı bombalı saldırı olmuştur. Bu eylem sonucunda 9 sivil hayatını kaybetmiş, 70 kişi de yaralanmıştır. 1985’e kadar yurt dışında veya yurt içinden yaptığı saldırılarla 42 Türk diplomatın ölümüne sebep olmuştur.

Harutyun Tokaşyan (Agop Agopyan)

Harutyun Tokaşyan (Agop Agopyan)

ASALA’nın Ermeni milliyetçiliği sebebiyle Türklere yaptığı bu saldırıların yanı sıra; ABD; Kanada, İspanya ve Fransa gibi ülkelerde de Türklerle alakası olmayan hedeflere saldırdığını görürüz. Bu eylemlerin ana amacı; Marksist-Leninist amaçlar gereği kapitalist devletlere saldırıda bulunmak; ayrıca dünya kamuoyunu sözde Ermeni Soykırımıı hususunda baskı altına almaktı. Hatta; ASALA’nın o dönemde son derece faal olan IRA (İrlanda Cumhuriyet Ordusu); PKK; Kızıl İtalyan Tugayları gibi birçok Marksist örgütle de ilişkisi olmuştur.

ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, AB, Rusya, vb. devletlerin veya oluşumların terör örgütleri listesinde bulunan ASALA’nın; güçlü ve stratejik komşuları olan Türkiye’ye karşı bir koz elde etmek isteyen Yunanistan ve Suriye’den istihbari, askeri ve lojistik birtakım yardımlar aldığı da bilinen bir gerçektir.

1980’lerin ortalarına gelindiğinde işler Agop Agopyan ve ASALA’nın istediği gibi gitmemiş; örgütün çağın değişimiyle beraber kan kaybetmesinin yanı sıra birtakım ayrılıkçı lobiler dışında Türkiyedeki Ermeni vatandaşlardan veya dünyaya dağılmış olanlardan umulan destek gelmemiştir.

1983 yılında Paris Orly Havalimanı’na yapılan saldırıdan sonra örgüt bölünmüş ve Agop Agopyan öldürülmüştür. Sonraki yıllarda görülen birkaç küçük çaplı eylemden sonra, 1994 yılında ASALA terörü resmen sona ermiştir.

ASALA’yı kim kurdu?: Harutyun Tokaşyan (Agop Agopyan)

ASALA ne zaman kuruldu?: 1975

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.