Arsenal’i kim kurdu?-İngiltere’nin Kızıl Ordusu

İngiltere’nin, dolayısıyla dünyanın en büyük futbol kulüplerinden olan Arsenal, Britanya Adası’nda çok köklü ve maceralarla dolu bir geçmişe sahiptir. Zaten Manchester United ile birlikte Arsenal, en büyük İngiliz kulüpleri nelerdir diye sorduğunuz zaman herkesin sayacağı ilk 2-3 takımdan biridir.

Bugünkü başarıları ve on yıllar boyunca devam eden o değişmez prestiji bir yana, Arsenal’in tarihinin nerelere dayandığını hiç merak ettiniz mi? Futbolun beşiği İngiltere’de, Arsenal diye bir kulübü kim ne zaman kurdu? Yanıtlarını biliyor musunuz? İşte kısa ve öz hatlarıyla Arsenal Futbol Kulübü’nün kuruluş bilgileri ve künyesi:

Arsenal kaç yılında kuruldu?

Bu sorunun cevabını verebilmek için 1900’lerden önceski İngiltere’ye bakmak gerekli. Takımın ismiyle son derece alakalı ve manidar bir hikaye..

İngilizce bilmeyenler için belirtelim Arsenal, cephanelik demektir. Bunu Age of Empires gibi strateji oyunlarında da çokça görmüşsünüzdür. Arsenal adlı binalar vardır. Her neyse… İşte Arsenal; 1880’lerin İngiltere’sinde geçimini cephane işçiliği yaparak sağlayan bir grup futbol hayranı tarafından kurulmuştur. Adını da kurucularının cephane işçisi olmasından almaktadır.

Cümleyi özetleyecek olursak Arsenal; 1886 yılında İngiltere’nin Woolwich semtinde bir grup cephane işçisi tarafından kurulmuştur. Bir farkla; takımın ilk ismi “Dial Square” olarak belirlenmiştir. Bir kurucu ismi vermek babında işçiler arasından en çok emeği geçenleri sayacak olursak; Arsenal’in önder kurucularının isimleri David Danskin, Elijah Watkins, John Humble ve Richard Pearce şeklindedir.

Yani burada 130 yıllık bir geçmişten söz etmek mümkündür..

1888-1889 sezonunda top koşturan ilk Arsenal kadrosu. Bankta en sağda oturmakta olan bıyıklı şahıs, aynı zamanda kuruculardan olan David DANSKIN’dir.

Arsenal’in sahibi kim?

Yukarıda belirttiğimiz kuruluş evresinden sonra Arsenal, o zamanki adıyla Dual Square; kısa süre sonra “Royal Arsenal” adını almıştır. 1891 yılında ise “Woolwich Arsenal” adıyla profesyonel lige giriş yapmışlar ve bugünkü çehrelerine daha da yaklaşmışlardır.

Cephane işçilerinin elinde bulunan Arsenal; ilerleyen yıllarda yaptığı yer değişiklikleri sebebiyle iflas etme noktasına gelmiş, 1910 yılında Henry Norris tarafından satın alınarak tekrar eski gücüne kavuşturulmuştur. Bugünkü adı olan Arsenal’i de o zaman almıştır.

Aradaki gelişim sürecini özetleyecek olursak Arsenal’in günümüzdeki başkanı Chips Keswick’tir. Teknik direktörlüğünü Arsene Wenger’in yaptığı kulüp, maçlarını Londra’da bulunan Emirates Stadyumu’nda oynamaktadır.

Sayısız İngiltere ve Avrupa Kupası’nı müzesine götüren Arsenal; eski cephane işçiliği günlerinden kalan lakaplarıyla The Gunners (Topçular) ve The Red Army (Kızılordu) isimleriyle de bilinmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*