Arrested Development’ı kim çekti?-Gelmiş geçmiş en komik yabancı dizi

İzleyiciler ve otoriteler tarafından TV ekranlarında gelmiş geçmiş en komik dizilerden biri olarak gösterilen Arrested Development, gerçekten de yapılan yorumların hakkını vermektedir. Gördüğüm tavsiyeler üzerine bizzat ben de izlemeye başladım. Ama en komik konusuna katılmıyorum. Çünkü gelmiş geçmiş en komik iki yabancı dizi varsa onlar da How i met your mother , House ve Big Bang Theory’dir.

Konumuza dönecek olursak Arrested Development, ABD çıkışlı bir televizyon dizisidir. Dizinin ana konusu sabit ve bölüm bölüm ilerlemekteyken, arada verilen olaylar ise birbirinden bağımsız ve her bölüme hastır. Zaten bölüm sonlarında gördüğünüz sıra dışı tarzda da bunu fark edeceksiniz. Dolayısıyla tarz olarak yukarıda adını verdiğim dizilere benzemektedir.

Arrested Development’ın konusu

Dizinin konusu aslında ismiyle epey bağlantılıdır. “Arrested Development”, “Tutuklanmış, durdurulmuş, engellenmiş gelişme” gibi anlamlara gelmektedir. Dizimizin ana karakterlerini oluşturan Bluth Ailesi, gelişmesi durdurulan ailenin ta kendisidir. Bir aile şirketi olarak sahip oldukları Bluth Company; gelmiş geçmiş en zengin ve en ünlü şirketlerden biridir. Aileyi zengin hale getiren baba, eşi, çocukları ve akrabaları için bu durum tabii ki hayatı çok güzel kılmaktadır. Fakat dizinin ilk bölümü; şirketin bir anda eş zamanlı polis baskınlarına uğraması be Baba Bluth’un yaptığı onlarca yasa dışı iş sebebiyle mal varlığının önemli kısmına el konulmasıyla başlar. Olaylar sonucunda Baba Bluth hapse girer. Diğer aile üyeleri ise lüksten uzak yeni yaşantılarına alışmak zorunda kalır. Tabii bu esnada şirketi eski haline getirme çabaları da devam eder.

Senaryonun tarzından yanlış anlaşılma olmasın. Bu bir suç veya dram dizisi değildir. Tam tersine yer yer absürt sahnelere şahit olmakla beraber son derece komik ve sizi kahkahaya boğacak bir dizidir. Ayrıca el konulmuş ve fakirleşmiş Bluth Şirketi bile Türkiye’deki büyük holdinglere taş çıkartacak güçtedir.

Arrested Development’ın yapımcısı

Dizinin yapım kadrosu son derece başarılı. Arrested Development’ın senaristliğini Mitchell Hurwitz yaparken, yapımcılık görevini ise Victor Hsu, Barbie Feldman Adler, Brad Copeland, John Amodeo ve John Foy üstlenmiştir. Fakat tabii ki olağanüstü senaryo ve olay örgüsü başarılarıyla ön plana çıkan isim Mitchell Hurwitz’tir.

“Arrested Development” dizisinin senaristi Mitchell HURWITZ

4 sezon olarak yayınlanan dizi bugün sona ermiş durumdadır. İlk üç sezon 23-24 bölümden oluşurken 4. sezon 15 bölümdür. Her bölüm 22-25 dakikadan oluşmaktadır. Yani sizi fazla yoracak ve gündeminizi uzun süre meşgul edecek bir dizi değil…


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*