Armani kimindir-Meşhur moda devinin hikayesi.

Armani markasının namını duymayanız yoktur. Saatlerden, parfümlere buradan da giyime kadar insanoğlu’nun modasını ilgilendiren her alanda kendini kanıtlamıştır. Böylesine tasarım başarısının ardında yatan deha İtalyan asıllı Giergio Armani’dir.

İtalya’nın kuzey kasabalarından “Piacenza”‘da dünyaya gelen Armani’nin 2 kardeşi vardır(abisi Sergio ve kız kardeşi Rosanna). Annesi Mario Raimondi ve babası Ugo Armani’dir. Anne ve babası ayrı olarak büyümüştür Giergio dostumuz.

Giergio A. J. Cronin’s lisesini bitirdikten sonra Milan Üniversite’sinin Eczacılık bölümüne kaydolmuştur. Ancak 3 sene sonra okulu bırakıp orduya yazılır(1953 yılında). Burada revirde çalışan Armani hastane koşullarının berbat ve iş olanaklarının kısıtlı olduğunu keşfeder. Bu keşfine binanen kariyerinin çizgisini değiştirir ve “tasarımcılık” alanına yönünü doğrultur.

Armani’nin tasarımcılığıa yönelmesi nasıl oldu?

Orduda çalıştıktan sonra Milano’da bir cam tasarımcısında çalışan Giergio Armani buradan sonra başka bir dükkanda erkek giyim ürünlerini satarken kendini bulmuştur. Burada uzunca bir süre tasarımcılık alanında tecrübeler ve bilgiler edinen Armani 1960’larda “Nino Cerruti” firmasında işe girmiştir. Görevi tahmin ettiğiniz üzere tasarımcılıktır.

Bu firmada çalışırken aynı anda başkaca on firmaya daha tasarımcılık yapmaya başlamıştır. Böylece “kendi işinin patronu” olmaya başlamıştır. 1970’e kadar bu şekilde çalışan Armani 1974’de Sergio Galeotti ile tanışır. Beraber ortaklık da kuran ikili “Giorgio Armani S.P” şirketini kurarlar. Bugün yüzlerce şehirde Armani’nin erkek lüks giyim ürünlerinin satıldığı butik mağazalar bulunmaktadır. Giergio’nun kızkardeşi Rosanna’da 1975’de şirkete ortak oldu. Ancak ortağının(Galeotti’nin) 1985’de ölmesi üzerine marka yoluna tek devam etmek durumunda kaldı.

Armani kimindir?

Ünlü biseksüel tasarımcı Giergio Armani’ye ve şirketin başkaca hissedarlarına aittir. Bünyesinde başkaca tekstil devlerinin yatırımını barındıran firma çok ortaklıdır. Ancak firmanın sahibi kimdir diye sorarsanız Giorgio ve ortağının (Galeotti’nin) hissedarlarını öncelikli olarak söylemek yerinde olur.

Giorgio Armani

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*