Arkona’yı kim kurdu?-Bunlar da Rusya’nın paganları

Değişmez bir şekilde kuzeyin bağrından kopan ve kendi folklorik, mitolojik öğeleriyle metal müziği birleştiren pagan metal gruplarından biri olan Arkona; Rusya’da kurulmuştur. Grubun şarkılarının tamamı Rusça’dır ve hatta araştırma imkanları el verdiğince eski Slavca’dan kelimeler bile kullandıkları olmaktadır.

Arkona’nın kurucusu kimdir?

İlk albümünü 2002 yılında piyasaya süren ve yapımcılık konusunda folk metalin değişmez stüdyosu Napalm Records ile çalışan Arkona; mitolojik ve efsanevi figürlere meraklı 5 Rus tarafından kurulmuştur. Diğer folk-pagan metal gruplarından nadir görülen bir durum olarak Arkona; brutal vokalin yanında temiz vokalle de birçok şarkı bestelemektedir. Ama dikkat; temiz vokalde gördüğümüz abla ile brutal vokaldaki aynıdır. Evet; o ses bir kadından çıkıyor…

İsimler halinde listememiz gerekirse Arkona üyeleri şu şekildedir:

-Maria Arkhipova (vokal, klavye)

-Sergei Atrashkevich (elektro gitar)

-Ruslan Rosomaherov (bas gitar)

-Vladimir Reshetnikov (yerel Rus çalgıları)

-Andrei Ischenko (bateri)

2002 yılında kurulduktan sonra “Rus” ismiyle bir demo albüm yapan Arkona Grubu’nun ilk profesyonel çalışması ise 2004 yılında gerçekleşmiştir. Albümleri de sıralayacak olursak şu şekildedir:

-Vozrozhdeniye (2004)

-Lepta (2004)

-Vo slavu velikim! (2005)

-Ot serdtsa k nebu (2007)

-Goi, Rode, Goi! (2009)

-Slovo (2011)

Stenka na Stenku (2011)

-Yav (2014)

Şarkı sözlerinde bariz bir çoğunlukla Rus Efsaneleri’nden ve Slav mitolojisinden esinlenen Arkona; diğer grupların geleneksel figür olmadan yaptığı kuru metal müziğin veya aşırı folklorik takılarak metali geri plana atmasının aksine aradaki dengeyi çok iyi oturtmuştur. Şarkılarının birçok kısmında geleneksel Rus çalgılarının ve tarzının yanında pagan dönemini hatırlatan birçok doğal ve şamanik figürleri de görebilirsiniz. Yazımızın sonunda da sizlere Arkona’nın en çok beğenilen ve en sakin şarkılarından birini sunalım. Daha vahşi olanları arıyorsanız kendi araştırmanıza devam edebilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*