ARKAS HOLDİNGİN SAHİBİ KİM?

Bugün çoğumuzun sadece denizcilik yönüyle bildiği Arkas Holding; aslında denizcilik, karayolu, demiryolu ve havayolu taşımacılığı, lojistik, IT(bilgi teknolojileri), acentelik, vs. birçok sektörde faaliyet gösteren, son derece geniş ve bir o kadarda köklü yapıya sahip holdingler arasındadır. Zaten birazdan göreceğimiz üzere denizcilik; Arkas Holding’in sonradan giriş yaptığı bir sektördür.

Arkas Holding’in Kuruluşu

Bir ilginç dipnot olarak Arkas Holding; cumhuriyet öncesinde sınırlarımız içerisinde kurulan ve bugün hala varlığını sürdüren nadir kuruluşlar arasındadır. 1902 yılında bir Fransız girişimci Gabriel J.B Arcas tarafından İzmir’de kurulmuştur.

Gabriel J.B. Arcas

Gelecek vaad eden bir sektörde çalışmasının yanı sıra enerjikliği ve çalışkanlığı sayesinde bu girişimi kısa sürede büyüten Gabriel J.B. Arcas; şirketi bizzat oğluna devretmek suretiyle aile şirketi haline getirmeyi de bilmiştir. Hikayenin bundan öncesi ise 1700’lü yıllara kadar dayanan uzun bir hikayedir. Sürekli Fransa ve Venedik arasında el değiştiren Korfu Adası’nı vatan bellemiş Arcas ailesi; adanın 1814’te İngilizlerin hakimiyetine girmesi üzerine topluca İzmie’e göç eder. Burada Gabriel Arcas; Tissot ve Champsaur isimli iki ortağıyla beraber ilk girişimciliğini yapmış fakat iki ortağının Birinci Dünya Savaşı sebebiyle Anadolu topraklarını terk etmesine kadar 1935’teki vefatına kadar işi tek başına yürütmek zorunda kalmıştır.

Vefat ettikten sonra şirketin başına oğlu Lucien Gabriel Arkas geçmiştir. Artık Arkaslar için büyüme zamanıdır. 1944 yılından itibaren Arkas Holding; uluslararası ticarete yönelir ve bugünkü suretine bürünmeye başlar.

Lucian Gabriel Arkasın dönemindeki istikrarlı bir büyümeden sonra 1964 yılında holdingin başına ailenin 3. Kuşağından Lucien Arkas geçer. Hanedanın son üyesi olan Lucien Arkas; işlerin başına geçtikten sonra aldığı köklü ve değişime yönelik kararlar ile dikkat çekmiştir. Örneğin; 1966 yılından itibaren turizm ve ithalattan tamamen çekilerek tüm kaynaklarını deniz ticaretine yöneltmiş ve bugün bildiğimiz Arkas Holdingin bir nevi temelini atmıştır.

Günümüzde Arkas Holding’in bünyesinde farklı sektörlerden toplam 61 adet şirket bulunmaktadır.  Yurtdışına küresel bir ağ gibi yayılma gerekliliğini de başarıyla yerine getiren Arkas Holding’in 13’ü Türkiye’de olmak üzere 20 farklı ülkede 37 ofisi bulunmaktadır. Tahmini 7000 cıvarında kişiye ise istihdam sağlamaktadır.

Asırlık büyümesini çeşitli sosyal aktivitelere katkıda bulunarak daha da güzelleştiren Arkas Holding; 2001 yılında İzmirli bir baan voleybol takımı olan Arkas Spor Kulübü’nün kurulmasına ve 2011 yılında İzmirde Arkas Sanat Merkezi’nin kurulmasına öncülük etmiştir.

Lucien Arkas kimdir?

1945 doğumlu olan; yani henüz 19 gibi genç bir yaşta Holdingin başına geçen Lucien Arkas; son derece başarılı, çalışkan ve ailevi değerlere sahip bir iş adamıdır.

Fransız ve İtalyan Cumhuriyetleri Şovalyelik Nişanlarına ve Avusturya Cumhuriyeti Büyük Gümüş Hizmet Nişanına layık görülen Lucien Arkas; daha birçok sayısız ödülü ve başarı hikayesini tarihe kazımıştır.

Toplamda 3 evlilik yapan Lucien Arkas’ın üç çocuğu ilk evliliğinden olmuştur: Diane Arcas, Claire Christine Arcas ve Bernard Arcas. İkinci evliliğini sekreteri Esra Arkas ile yapsa da çift bir süre sonra boşanmıştır. Lucien Arkas; 3. ve son evliliğini Gülbeniz Arkas ile yapmış ve bir de çocukları olmuştur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


5 Comments

  1. Sayın lucien arkas sizinle görüşmek istiyorum önemli konuları sizinle paylaşmak istiyorum sizde taktir ederseniz çok önemli .05359300312

    • Muhammer Bey;
      Yorumunuzu yayınlıyoruz fakat burası Arkas’ın resmi sitesi değildir. Arkas Holding’in kendi kanalların iletişim kurmaya çalışmanız halinde ulaşmanız mümkün olacaktır. Teşekkürler…

  2. Yahu arkadaş ne cahil insanlar var. Hem Arkasın resmi sitesi dahi olsa öyle her görüşmek isteyen, telefonunu yazan kişiyle uğraşacak vakti mi var adamın?

  3. bir yanlışı düzeltmek istiyorum. 3 cocougu da ilk eşinden oldu. esra arkas 2.evliliği ve ondan çocuğu olmadı…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*