ARD’nin sahibi kim?-Almanya’nın ilk kamu kanalının kurucusu

ARD; sadece Almanya değil, Avrupa’nın medya ve televizyonculuk tarihinde çok önemli yere sahip bir TV kanalıdır. Almanya’da bundan 50 yıl öncesinden beri başladığı yayıncılık hayatından bu yana gerek Avrupa’ya, gerekse tüm dünyaya bir emsal olmuştur. Malumunuz; biliyorsunuz ki uydu ve TV teknolojileri günümüzde 100 yıl öncesinde bile var olan bir şey değildi. Özellikle 1950’ler ve sonrasında inanılmaz bir şekilde katlanarak artan bir hızla uydu üzerinden yayıncılık faaliyetleri artış göstermiştir. Bugünse; 200’e yakın bağımsız devletin yüzlerce ulusal, yüzlerce yerel kanalını düşünürseniz Dünya’nın etrafı adeta bir uydu bulutu ile çevrilidir.

ARD’yi kim kurdu?

Almanca bilenler için şöyle sofistike bir bilgi verelim: ARD’nin açılımı ‘Arbeitgemeinschhaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland’ şeklindedir. Evet Almanca bilmiyorsanız zorlandınız, evet ürkçe’nin gramer yapısına uygun olmayan son derece uzun, sessiz harflerle dolu kelimeler ama bilen ya da Alman olan kolayca telaffuz edebiliyor yani… Neyse…

ARD’nin kurucusunun kim olduğuna dair bilgileri verelim hemen. Aslında bir kamu televizyonu olduğunu söyledik. Bu yüzden son derece basit kurucu künyesini söylemek gerek. Hemen söyleyelim:

ARD TV kanalı (Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland’; 1950 yılında Batı Almanya devleti tarafından kurulmuştur. Yani 2019 yılında olmamız itibariyle 69 yaşındadır.

ARD kimin?

Günümüz itibariyle ARD özelleştirilmiş bir TV kanalı değildir. Dolayısıyla ARD’nin sahibi hala Almanya Devleti’dir. Ayrıca bu bilginin ilerleyen yıllarda bir değişikliğe uğraması halinde okuyucumuzun uyarması durumunda gerekli değişiklik yapılacaktır.

Dolayısıyla ARD; Almanya’nın ilk devlet TV’si olmanın gururuyla faaliyetlerine devam etmektedir. Ayrıca; Almanya’nın ikinci kamu kanalı olan ZDF’nin kuruluşuyla ilgili olan yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*