Ara Güler kimdir? Vefat ettiğinde kaç yaşındaydı?

17 Ekim 2018’de aramızdan ayrılan, Türkiye’nin en eski ve en efsane fotoğraf sanatçılarından Ara Güler; ne yazık ki vefat edinceye kadar Türk gençliği tarafından gerektiği kadar bilinen ve hak ettiği değeri bulmuş olan biri değildi. Eskiler onu çok daha iyi bilse de, yeniler yalnız bıraktı onu yaşlılığında, hastanelerde…

Ara Güler’in biyografisi, tam adı

İlginç bir isim değil mi? İlk kez okuyan birisi “Ara Güler.. İlginç bir isim..” diye düşünmüş olabilir bir an.. Sebebini söyleyelim sevgili okurum: Ara Güler, Ermeni asıllı bir sanatçıdır. Kendisinin tam adı Aram Güleryan’dır. Türkiye’de halkın dokusu ve bilhassa etnik sanatlar ve en önemlisi de fotoğrafçılık adına en can alıcı çalışmaları bulunan Ara Güler (Aram Güleryan); 16 Ağustos 1928’de dünyaya gelmiştir. Beyoğlu ilçesinde hayata merhaba diyen Ara Güler, tam İstanbul çocuğu bir Ermenidir dolayısıyla.. Kültür ve yetişme tarzı olarak…

Genç Aram sanata ilgi duyuyor

Henüz çocuk yaşlardayken sinemaya ve görsel sanatlara yoğun ilgisi bulunan Ara Güler, henüz lise çağındayken tercihini çoktan sanattan yana kullanmıştı bile.. Alaylı bir sanatçı olarak nitelendirilebilir kendisi.. Getronyan Ermeni Lisesi’nden mezundur. Hele ki bu dönemde; sinema ve sanat işlemin halen ustalık-çıraklık çerçevesinde yürüdüğü dönemde sinemacılık sektöründe uzun yıllar çalışıp harçlığını çıkardı, sektörde hem çalışan hem de sanatçı olarak taa o yaşlardan pişti.

Ara Güler’in mesleği nedir?

Sanat, sinema ve fotoğrafçılık alanındaki inanılmaz yeteneğine rağmen Aram Güleryan; İstanbul Üniversitesi’nden gazetecilik diploması almıştır. İlerleyen yıllarda da onu birbirinden büyük başarıların mimarı yapan gazetecilik, sanat ve fotoğrafçılık kariyeri başlamıştır.

Ara Güler’in başarıları

Bakmayın günümüzün pek çok şişirme, PR’lı sanatçıları gibi bilinmemesine… Evet belki bir Youtube fenomeni değildi, evet belki de ergen şarkıcılar gibi tüm Türkiye tarafından bilinmiyordu. Ama Aram Güleryan; toprağımızdan, canımızdan bir sanatçı olarak; 1961 yılında saygın bir İngiliz fotoğrafçılık topluluğunda dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak seçilmişti bile.. Ayrıca Amerikan Dergi Fotoğrafçılığı Derneği’ne de kabul edilen tek Türk olmuştur.

Ara Güler’in vefatı

Cumhuriyet ile yaşıt asırlık bir çınar olan Ara Güler; yüz binlerce fotoğraf, sayısız röportaj sığrdırdığı tam 90 yıllık hayata; uzun süredir tedavi gördüğü hastanede; 17 Ekim 2018’de gözlerini yumdu.

Ara GÜLER (Aram GÜLERYAN) (1928 – 2018)

Binlerce kişinin katıldığı cenaze sonrası naaşı, Şişli Ermeni mezarlığına defnedildi.

Ara Güler; kariyeri boyunca Salvador Dali, Picasso, hatta Winston Churchill gibi isimlerle dahi röportaj yapmış bir gazetecidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*