Anonymous’u aslında kimler kurdu?-Dünyanın en çok korkulan hacktivistleri kimler?…

Evet sevgili kimkurdu okurları. Bugün dünyanın en önemli, bir o kadar da illegal oluşumlarından biriyle ilgili hazırladığımız yazıyla karşınızdayız: Anonymous… Tüm dünyada insan hakları karşıtı olduğuna inandıkları, adaletsiz uygulamaların bulunduğunu düşündükleri olaylar karşısında tepkilerini, onların deyimiyle “cezalandırmalarını” asla esirgemeyen bu hacker topluluğunu kimler kurmuştur? Anonymous’un arkasında bazı derin güçler mi vardır, yoksa gerçekten hayatın zevklerinden geçip kendini yetenekleri doğrultusunda adalete, hakka hizmet etmeye adamış gönüllülerden mi oluşmaktadır? Ne kadar enteresan sorular değil mi? Siz bir kafede otururken, otobüste yolculuk yaparken, hatta okulunuzda usul usul ders dinlerken hemen yanınızda oturan ve sizin “yakışıklı, aptal, havalı, çirkin, zeki, inek, sporcu, vs. vs.” genellemeyi yaptıktan sonra bir daha dikkat etmediğiniz o kişi bir Anonymous üyesi olabilir. Aslında onlar da duyguları olan insanlar. Hobileri vardır, zevkleri, sevdikleri, uğrunda ölebilecekleri insanlar vardır. Tıpkı sizin gibi yerler, içerler, eğlenirler. Öyle duygusuz robot değildir buralarda vakit harcayan insanlar. En önemli kısım da budur zaten, hayat hikayesi bakımından… Ama sizin ruhunuz bile duymaz. Neden, çünkü her başarının, her karizmanın arkasında takım elbiseler, cilalanmış kunduralar, jilet gibi tıraş olmuş yüzler arıyorsunuz da ondan ehehe. Neyse… Bu kadar geyik yeter. Bakmayın geyik yaptığıma, bunun tek bir sebebi var: Efsaneleşmiş, gizli kalmış olaylar karşısında insanlar dedikodulara, şehir fısıltılarına, abartılmış mitolojik hikayelere inanmaya o kadar meyillidir ki, ben de bu konularda hayal gücümü çalıştırıp olayları iyice abartmaya, gündemi yangına körükle gidercesine kirletmeye bayılıyorum. Boşuna araştırmayın arkadaşlar komplo teorilerini, Anonymous, Ay Yıldız, Red Hack gibi çeşit çeşit gizli grupları; haklarında yazılmış çizilmiş birkaç haber ve öyküden başka hiçbir şeyi bulamazsınız, biz de zaten size Anonymous’un kurulma amacından, görüş ve zihniyetlerinden, ilk eylemlerinden başka bir bilgi veremeyeceğiz, üzgünüz… Neyse; şimdi bir an önce alalım çayımızı, kahvemizi, sigaramızı, biramızı, oturalım Anonymous’un kuruluş bilgilerini, fikirlerini ve eylemlerini ayrı ayrı inceleyip bir beyin fırtınası yapalım.

Anonymous’u kimler kurdu?

2005-2008 yılları arasında ismi daha sık duyulmaya başlanan Anonymous; aslında bir başkan/lider önderliğinde faaliyet yürüten klasik örgütlenmeye değil, kollektif bilinçle hareket eden, her türlü insanı temsil etmesi ve genelde haksızlık yapan devletlerin siber kanallarına saldırması dolayısıyla kendini anonim olarak ifade eden bir hacktivist gruptur.

Hacktivist grubu tanımını açacak olursak; tipik örgütlerden ve sivil toplum kuruluşlarından ayrı olarak bir parantez açmak gerekir. Anonymous; yıllar boyunca ağı sürekli genişleyen, tüm dünya çapında olmak üzere son derece geniş ve derin bir teşkilatlanması olan bir yapı konumundadır. Dünyadaki pek çok büyük çaplı web sitesiyle, forumlarla ve bilgi kaynaklarıyla bağlantılı oldukları gayri resmi olarak bilinmektedir. Ayrıca kariyerlerinin doruk noktası olarak kabul edilebilecek eyleme bakarsak Anonymous; Wikileaks belgelerinin üç büyük organizatöründen biri olarak kabul edilmektedir.

Anonymous’un kurucularının kimler olduğuna gelirsek… Bahsettiğimiz gibi kollektif bilince sahip bir topluluktur ve herhangi bir lider/kurmay/asker ilişkisi yoktur. Varsa da henüz bilinmemektedir. Bu yüzden sizlere şu anki veri tabanıyla net bir tanım yapacak olursak Anonymous; internet üzerinde haksızlıklara ve fikirlerine ters uygulamalarda bulunan otoritelere karşı mücadele etmek amacıyla dünyanın çeşitli yerlerinden bir grup hacker/hacktivist tarafından kurulmuştur. Grup herhangi bir kişi, kurum, kuruluş, lider ön plana çıkarmak yerine kendini birçok yerde tekrarladığı sloganlarla ifade etmektedir. Bunlardan en bilinen ve tanım niteliğinde olanı ise “Biz Anonymous’uz. Orduyuz. Affetmeyiz. Unutmayız. Bizi bekleyin.”

Bakalım önümüzdeki yıllarda Anonymous’un ne şekilde ve neyden dolayı saldırılarına şahit olacağız. Bekleyelim, görelim. Kimkurdu olarak tek temennimiz; zıtların çarpışması şeklinde yorumladığımız bu olaylar neticesinde dünyada adil, herkesin hakkını veren bir sistemin var olması ve kullanıcıların internet/bilişim gibi konularda artık sahip olmaları gereken bilince sahip olmalarından başka bir şey değildir.

Anonymous bizi ilerleyen günlerde nelere şahit eder bilinmez. Ama bundan ayrı olarak değinilmesi gereken bir şey varsa o da insani ilişkilerin, nereden gelip neler yaptığımızı bildiğimiz bir hayat hikayesinin ve “sevgi”nin her şeyden daha değerli olduğudur. Bunları aklınızdan çıkarmadığınız sürece sizi doğru bildiğiniz yoldan saptırmaları zordur.. Sağlıcakla kalın.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*