Angry Birds’ün yaratıcısı kimdir?-Kuş fırlatmaca oyunu

Mobil oyun piyasasının ilk ürünlerinden olan ve günümüze kadar aynı kalitesini koruyabilen istikrarlı tutumu ile varlığını sürdüren Angry Birds; ilk sürümü iOS’ta geliştirilen bir oyundur.

Oyunun ne olduğunu zaten herkes biliyordur ama yine de usülen bir tanım yapalım: Angry Birds; son derece sinirli olan farklı cins kuşlarımızı sapanla fırlatarak; hedef olan domuzları öldürmeye dayalı, formatı son derece basit bir oyundur. Bazı sürümlerde sinirli kuşları serbest bırakmak veya maymunları öldürmek, “çok gizli altınları bulmak” g,b, görevler olsa da hepsindeki ortak unsur kuşları fırlatmaktır. Oyunun adı olan “Angry Birds”; “Kızgın Kuşlar” anlamına gelse de oyuna ait olan resme bakarsanız kuşların sinirli olmalarına rağmen aynı zamanda güldüklerini ve içlerinde bulundukları durumdan memnun olduklarını da görürsünüz. Sanki fırlatılmayı bekliyormuş ve savaşmaktan zevk alıyormuş gibi…

Angry Birds’ün kurucusu kimdir?

Bu yaratıcı oyunu bizlerle tanıştıranlar Finlandiyalı. Merkezi Finlandiya’da bulunan Rovio Entertaintment’ın geliştirdiği Angry Birds oyunu; ilk kez 2009 yılının Aralık ayında piyasaya sürülmüştür. Zamanla diğer işletim sistemlerine de uyumu sağlanan Angry Birds’ün ayrıca Seasons, Rio, Chrome, Space, Friends, Turkey, Star Wars 1-2, Heikki, Trilogy, Toons, Ultrabook Adventure, Bad Piggies, Go!, Epic, Stella, Transformers olmak üzere birçok ek paketi de bulunmaktadır.

Angry Birds’ün tasarımcısı kimdir?

Oyunun merkez üssünün Finlandiya olması gibi yapımında emeği geçen neredeyse herkes de Fin asıllıdır. Angry Birds’ün Seasons, Rio ve Chrome sürümlerinin baştan sona tasarımcısı Jaakka Lisalo iken; dağıtıcıları ise Raine Maki, Harro Grönberg ve Mikko Hakkinen’dir.

Angry Birds’ün kurucusu ve tasarımcısı Jaakka LİSALO

Helsinki Üniversitesi’nden 2002 yılında Bilgisayar Bilimi dalında diplomasını alan Lisalo; öğrencilik dönemindeki Lobox, mezuniyet sonrasındaki Kathorsis, Fonecta, Rovio Mobile gibi birçok deneyime de sahiptir. Kariyerinin yanı sıra freelance oyun ve grafik tasarımcısı olarak kendi isteğine bağlı görevler de almıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*