Android’i Kim Kurdu?

Android, 2013 Eylül ayı itibariyle dünya üzerinde 1 milyar cihazda kurulu olan işletim sistemidir. Linux çekirdeği üzerine tasarlanan işletim sistemi temelde akıllı telefon, ya da tablet gibi dokunmatik ekranlı cihazlar için tasarlanmıştır. Yazılım, Android Inc. şirketinde Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears ve Chris White tarafından kuruldu.

Kurulduğu 2003 yılında henüz piyasada yalnızca Nokia’nın Symbian işletim sistemli telefonları ve Windows Phone‘lar vardı. Android Inc. firmasının ana prensibi dijital kameralar için yazılım üretmekti. 2007’de Apple firması iPhone’u tanıttığı dönemde firma giderek büyüdü. Ancak piyasadaki yeni “akıllı telefon” trendine yetişmeleri kolay olmadı.

Firma 2005 senesinde Google tarafından satın alınmıştı ve arama motoru devinin bir akıllı telefon üreteceği fısıltı olarak dolaşmaktaydı. Ancak iPhone‘un 2007’deki ilk nesli piyasaya çıktığında bu gelişme biraz durakladı. Google ve HTC ortaklığı ile Android teknolojisini birleştiren ilk telefon HTC Dream ise 2008’de satışa çıktı.

Kim Kurdu: Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears ve Chris White 

Andy Rubin Rich Miner Nick Sears Chris White

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*