ANADOLU ÜSKÜDAR 1908’İN KURUCUSU KİMDİR?

İsminden de anlaşılacağı üzere 1908 yılında kurulan Anadolu Üsküdar 1908 SK; maddi imkansızlıklar başta olmak üzere çeşitli sebeplerden dolayı varlığını hep isim değişikliği, mekan değişikliği gibi dalgalanmalarla geçirmiştir. Başlıca kurucuları Mehmed Burhaneddin (Burhan Felek) ve Dr.Hüdai Bey’dir. 

Kuruluşunun ilk yıllarında sadece “Anadolu” ismiyle faaliyet gösteren kulüp atletizm, atıcılık ve güreş gibi branşlarda faaliyet göstermiş; futbola sonradan el atmıştır. Hatta 1908 yılında şöyle bir olay olmuştur: Anadolu’nun kurucularından bir grup Kadıköy’e taşınmayı teklif etmiş; Mehmet Burhaneddin ve Dr.Hüdai Bey’in de aralarında bulunduğu diğer grup ise buna karşı çıkmıştır. Bunun üzerine ayrılma gerçekleşmiş ve Kadıköy’e taşınan grup Fenerbahçe Spor Kulübü’nü kurmuştur. Yani Fenerbahçe ve Anadolu Üsküdar Spor Kulüpleri aynı geçmişten gelmektedir…

İlk yıllarını Anadolu Üsküdar değil; Üsküdar Anadolu ismiyle geçiren kulüp; amatör liglerde uzun yıllar mücadele verişinin ardından 1989 yılında Kadıköylü bir iş adamı tarafından satın alınmış ve Sahrayıcedit’e taşınmış; akabinde ismi de Öz Sahrayıceditspor olarak değiştirilmiştir. 11 yıllık süreçten sonra ise Üsküdar Belediyesi; kültürel mirasına sahip çıkarak 2000 yılında takımı satın almıştır. Bu işlem sonucunda da kulübün ismi Üsküdar Öz Sahrayıceditspor olmuştur.

Üsküdar Belediyesinin de Selimiyespora devrettiği Üsküdar Anadolu’ya bu kez de maddi sıkıntılar bela olmuş; Selimiyespor’un mali kaynak bulamaması sebebiyle takım diskalifiye olmuş ve amatör kümeye geri düşmüştür.

Daha sonra ise ilginç bir şekilde Üsküdar Anadolu ve Anadolu Üsküdar isimleriyle iki farklı takım ortaya çıkmış ve kayıtlara geçmiştir. Anadolu Üsküdar; eski ismi Üsküdar Öz Sahrayıcedit olan takımdır ve günümüzde Sivasspor’un altyapısı durumundadır. Üsküdar Anadolu ise İstanbul 2. Amatör Ligi’nde mücadele etmektedir.

Üsküdar Anadolu 1908 SK’yı kim kurdu?: Mehmet Burhaneddin ve Dr. Hüdai Bey (1908)

Bugünkü başkanı kim?: Murat Şahin


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*