Anadolu Jet’i kimler kurdu?-THY’nin düşük bütçeli seyahat operasyonu

“Uçmayan Kalmasın!” sloganıyla gayet yakın bir tarihte varlık göstermeye başlayan Anadolu Jet; rakiplerine göre sahip olduğu fırsatlar ve avantajlar ile adeta 7’den 70’e herkesi uçmaya davet eden bir havayolu şirketidir.

Neden diye soracak olursanız; 2008 yılında farklı rotalarda çalıştırmaya başladığı 5 uçakla yolcu taşıyan Anadolu Jet şirketinin temel amacı; hava ulşamını bir lüks olmaktan çıkarmak ve daha düşük bütçeli insanları da hava ulaşımına teşvik etmek olmuştur. Şirketin pazardaki bu açığı başarılı bir şekilde kapatması üzerine uçak yolculuklarına olan talep gözle görülür bir şekilde artmış; hava ulaşımı geniş kitlelerce tercih edilir olmuştur.

Peki; merkezi Ankara Esenboğa Havalimanı’nda bulunan Anadolu Jet nasıl kurulmuştur? İşte kısa bir öyküsü:

Anadolu Jet’in kurucusu kim?

Kuruluş yöntemine bakacak olursak Anadolu Jet; diğer özel teşebbüslere göre farklı bir statüye sahiptir. Çünkü Anadolu Jet; tamamen özel sermaye kullanılmadan, THY’nin yapılandırması ve desteği ile kurulmuştur.

Bir Anadolu Jet uçağı

O zamanki normal sayılan standartlara göre yolculuk düzenlemekte olan THY; havayolunun daha cazip hale gelmesi için böyle özerk bir oluşum kurmuş ve başta bilet fiyatlarının ucuzlatılması olmak üzere birçok avantajla beraber piyasaya sürmüştür. Yani şirketin isminin “Anadolu” olması boşuna değildir.

2008’den sonraki 2-3 yıl içerisinde bu vizyonunun ve isminin başarıyla hakkını veren Anadolu Jet; kısa süre içerisinde Ankara ile çevre iller arasındaki ulaşım ağını kuvvetlendirmiş ve yurt içindeki havayolu kullanımını arttırmıştır. Bu başarısı kısa sürede şirket profiline de yansımıştır. Öyle ki; 5 adet uçakla yolcu taşımaya başlayan Anadolu Jet’in artık 30 uçaktan oluşan bir filosu ve 45 farklı rotası vardır.

Anadolu Jet’in sahibi kim?

Aradan geçen 8 yılda dikkate değer bir büyüme gösteren ve çalışmalarına istikrarlı bir şekilde devam eden Anadolu Jet; Günümüzde hala THY ile ortak konumundadır. Şirketin başındaki isim ise aynı zamanda THY A.O.’nun Bölgesel Uçuşlar Başkanı olan İbrahim Doğan’dır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


4 Comments

  1. Sayın yetkili iyi günler ben 25.01.2017 saat 14.20 anadolu jet uçuşu ile istanbul sabiha koçken havalşmanına uçacaktım fakat uçağın geç gelmesi sonucu istanbul hatay uçuşunu kaçırdım bununla ilgli biletim yandı tekrar garklı saate bilet aldım iki defa bilet almış oldum mağduriyetimin giderilmesini rica ediyor hayırlı uçuşlar diliyorum saygılarımla.

  2. 21/12/2017 tarihinde gaziantep/Erzurum Ankara aktarmalı 7125 sefersayılı uçaklayolculuk ettik uçağın rotarlı kalması nedeniyle ankara /erzururm uçağını kaçırdık Ankara Anadolu jet çalışanları uçağı kaçıranları birlikte EBH bir Servise Bidirerek Esenboğa Balıklı Mevkiinde bulunan 5 yıldızlı Anadolu Hotel e yerleştitdiler İŞTE TÜRK İNSANINI UÇAĞA BİNMEYEN KALMASIN 5 YILDIZLI OTELDE YATMAYAN KALMASIN AHIR ODALARINDAN 5 YILDIZLI OTELLERE KAĞNI ARABALARINDAN UÇAKLARA VARAN HİZMETİ TÜRK İNSANINA SUNAN ANADOLU JET FİRMASI SAHİPLERİNE VE ÇALIŞANLARINA BEN VE EŞİM ADINA SAYGILARIMIZI SUNUYOR BU HİZMETLERİN DEVAMINI ARZ EDERİZ

  3. Ne insanlar var firma hakkında bilgi vereceksen yorum yap. şikayet ya da tebriği buraya yazıyorlar. Anadolu jet in kendi sitesi sandılar herhalde. Türkiyeden böyle şirketlerin çıkmasını ve daha da gelişmesini destekliyorum

  4. Yukarda biri yazmis görmeyince bes yildizlioteli 10 yildizligibi anlatir bir arkadas ucacakmis thy la ama yanardag olayi patliyor ucamiyorlar otele yerlestiriyorlar arkadas 180 eur geceligi orda bir otele yerlesmisler aldigim biletin yarisini otele ödediler demisti Almanyada böyle ama Tūrkiyede salonlarda yatanda cok var gecikse bile

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*