Anadolu Grubu’nun kimler kurdu?-Sanayiden yazılıma

Gerek Türkiye’de gerekse birçok yabancı ülkede faaliyet gösteren ve yatırımları bulunan Anadolu Holding; tıpkı ismi gibi bundan yıllar yıllar öncesinde Anadolu’nun bağrından kopmuş bir azim ve çalışkanlık öyküsünün ürünüdür. Kurulduğu yıllarda iki ortak tarafından temeller atılan holding; zamanla hem temel unsur niteliğindeki sektörlere hem de değişen dünyayla beraber gelen diğer iş kollarına yatırım yaparak varlığını büyütmüş, Anadolu Grubu’nun kurucusu olan iki ortağın ailelerine de yönetmesi için dev imparatorluk kalmıştır.

Anadolu Grubu’nun kurucusu kimdir?

Günümüzde içecek, otomotiv, perakende, otomotiv gibi geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Anadolu Holding; 1950 yılında İzzet Özilhan ve Kamil Yazıcı tarafından kurulmuştur. Aslında Türk iş adamlarını yeterince takip edenler için Özilhan soyadı Anadolu Efes’ten ve Yazıcı soyadı da Yazıcıoğlu Holding‘ten tanıdık gelecektir. Zaten birazdan inceleyeceğimiz üzere söz konusu kuruluşlar da Anadolu Grubu ile yakından ilişkilidir.

Anadolu Grubu kurucuları: İzzet ÖZİLHAN (solda), Kamil YAZICI (sağda)

Anadolu Holding’in kurucularının hayatlarına kısaca değinecek olursak İzzet Özilhan; 1920 Kayseri doğumludur. Eğitim hayatı adına her ne kadar lise eğitimini tamamlamış olsa da hemen ardından ticarete atılmak durumunda kalmıştır. İlk yıllarında babasının yanında çalışan Özilhan; 1949 yılında müstakbel ortağı olan Kamil Yazıcı ile tanışır ve 1950 yılında ilk ortaklıklarını kurarlar.

Anadolu Holding’in diğer kurucusu olan Kamil Yazıcı ise 1929 Aksaray doğumludur. İzzet Özilhan ile İStanbul’da tanışmalarına onun askerlik görevi vesile olmuştur. İstanbul’da askerlik görevini bitirir bitirmez doğrudan ticarete atılmış ve bunu da kendisinden daha tecrübeli olan İzzet Özilhan’ın yanında yapmıştır.

1950’de kurulan ve daha küçük çaplı bir işletme olarak faaliyet göstermeye başlayan bu şirket; zamanla beklenenin üzerinde başarı göstermiş ve başka başka sektörlere de yatırım yapma fırsatını yaratmıştır. 1970’lere yaklaşırken de şirket resmen holdingleşmiş ve Anadolu Grubu adını almıştır.

Anadolu Grubu kimin?

2000’li yıllara yaklaşıncaya kadar kurucu ortaklar olan İzzet Özilhan ve Kamil Yazıcı tarafından işletilen holding zamanla yönetimsel değişiklikler geçirmiştir. İzzet Özilhan’ın 2014 yılında vefat etmesi ve Kamil Yazıcı’nın da holdingin onusal başkanlık makamına geçmesi üzerine Anadolu Holding’in CEO’su ve yönetim kurulu başkanı Tuncay Özilhan olmuştur. Yani günümüzde Anadolu Holding’in patronu Tuncay Özilhan’dır.

Tıpkı babası gibi Kayseri doğumlu olan Tuncay Özilhan; 1947 doğumludur. İzzet Özilhan’ın aksine akademik bir kariyere sahip olan Tuncay Özilhan; Saint Joseph Lisesi’nde lise eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde İktisat okumuş ve ABD’de Long Island Üniversitesi’nde yüksek lisansını yapmıştır. 1977’de atıldığı iş hayatında aile şirketinde önemli görevlerde bulunmuş; 2007 yılının Mayıs ayında ise Anadolu Grubu’nda işlerin başına geçmiştir.

Anadolu Holding’in sahibi kim?

Ağırlıklı olarak hizmet sektöründe kendini ıspatlayan Anadolu Grubu’nun halka açık şirketleri olan ADEL, Anadolu Efes, ASUZU, Coca Cola İçecek, Migros gibi bileşenleri başta olmak üzere Kia, A Yatırım, Artı Varlık Yönetim, Anadolu Bilişim Hizmetleri, Anadolu Kafkasya Enerji Yatırımları, Anadolu Vakfı gibi birçok eğitim, kültür ve enerji yatırımı da bulunmaktadır.

Anadolu Grubu’nun sahipleri ise %68’lik payla Yazıcılar Holding ve %32’lik payla Özilhan Sınai Yatırım şirketleridir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Istanbul anadoluyakasi Maltepe Kucukyalidan Buse büfe adında işletmemiz var 2015 e gelmeden bizim isteğimiz olmadan alternatifbankin kartını basıp gönderdiniz mal alımlarında sıkıntı yok benim isteğim dışında gönderilen karttan aidat isteniyor hoş birşey mi değilmi bilmiyorum ama yeni yasalarla beraber önceden Kart aidatı kaldırılmıştı bunun haricinde efesten mal alırken iskontoyu rafa kaldirdiniz galiba bizim gibi işletmeler sizi ayakta tutmuştur bize destek olacağınız yerde köstek olmayın Babam Haydar Bey 1970 lerden beri bu sektörün içerisindedir 95-2000 yıllarında sedir pub 79- 80 lerde çamlık bayilikte yaptılar 86-88 yıllarında kahramanlar kiraathanesi 2000-2016 buse büfe devam ediyor bölge müfettişi olarak yonlendiriyormusunuz bilmiyorum ama benimle gorusmesinler sinirsel rahatsızlığım var Babam yani Haydar beyle görüşmenizi istiyorum telefonu 5372375410 saygılar

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*