Anadolu Efes’in kurucusu kim?-Türk basketbolunun çınarı

Türkiye basketbolunda en eski, en köklü ve en önemli takımlardan biri olan Anadolu Efes; kazandığı başarılar, Avrupa’da çizdiği olumlu izlenim ile Türk takımları arasında ayrı bir yere sahiptir. Hatta Türkiye’de basketbola olan ilginin artmasına öncülük eden kulüp olduğu dahi rahatlıkla söylenebilir. Bu konuda Fenerbahçe ve diğer büyük kulüplerle yarışabilecek durumdadır.

Anadolu Efes’i kim kurdu?

Bugünkü ismi sadece birkaç yıldan beri kullanılıyor olsa da Anadolu Efes’in, Efes Pilsen bünyesinde bundan tam 41 yıl öncesine uzanan geçmişi mevcuttur. Hatta ondan öncesinde de belli bir spor geçmişi vardır.

Kuruluş künyesini verecek olursak Anadolu Efes; 1976 yılında Efes Pilsen Spor Kulübü adıyla kurulmuştur. Bilinmeyen bir yönü olarak Anadolu Efes; Kadıköy Spor’un satın alınmasıyla spor hayatına adım atmıştır. 1976’daki Efes Pilsen Spor Kulübü kurucuları ise şu şekildedir:

  • Tuncay Özilhan
  • Pano Natof (Genel Kaptan)
  • Berna Sirmen (Müdür)
  • Talat Öztoprak (Yönetici)
  • Faruk Akagün (Antrenör)

Anadolu Efes’in yükselişi

1976’da onaylandıktan sonra Anadolu Efes (o zamanki adıyla Efes Pilsen) basketbol mücadelesine İstanbul Erkekler Basketbol Ligi’nde başlamıştır. 1977-78 sezonu sonunda Türkiye Basketbol 2. Ligine, burada tamamladığı yenilgisiz bir sezon sonrasında, 1978-79’da ise Türkiye Basketbol Ligi’ne yükselmiştir.

Türk basketbol tarihinde Andolu Efes’in çok özel bir rekoru vardır: 1978-79 sezonunda, yani 1. lige yükseldiği sezonda Anadolu Efes (Efes Pilsen) şampiyon olmayı başarmıştır. Bu da onu 1. ligteki ilk sezonunda Türkiye şampiyonu olan tek kulüp yapmaktadır.

Anadolu Efes’in başarıları

1976’da kurulmasından bu yana Anadolu Efes; 13 şampiyonluk ile TBL’de en fazla şampiyon olan takım olmuştur. Ayrıca Türkiye Kupasını da 10 kez kazanmış ve bu alanda en güçlülerden olmuştur.

1996 Koraç Kupası; Fenerbahçe’nin 2017 Euroleague şampiyonluğu ile beraber Türk takımları tarafından kazanılan iki Avrupa Kupası’ndan biridir.

Anadolu Efes ismi; 17 Nisan 2010’da alkol ve tütün ürünlerinin sportif ve müzikal faaliyetlerde kullanılmasına ilişkin yasanın çıkması üzerine 2011’de alınmıştır. Daha öncesinde ismi Efes Pilsen olan kulüp; 2011’den beri Anadolu Efes ismiyle faaliyet göstermektedir.

Anadolu Efes’in başkanı kim?

Anadolu Efes Spor Kulübünde başkanlık görevini Tuncay Özilhan yürütürken, direktörlük görevi ise Alper Yılmaz tarafından yapılmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*