Amway’in Kurucusu Kimdir?-Doğrudan Satışın Lideri

Amway doğrudan satış yönteminin çok katmanlı modelini kullanarak müşterilerine hizmet sağlayan merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletinde bulunan bir Amerikan şirketidir. Ürün havuzu daha çok güzellik, kişisel bakım ve ev ürünlerinden oluşmakta olan Amway’in yıllık cirosu 12 milyar Amerikan doları civarındadır ve dünya çapında çalışan sayısı 20.000’in üzerindedir. Şirket esasen bir aile kuruluşu olan Alticor grubuna bağlıdır.

Amway 9 Kasım 1959’da Jay Van Andel ve Richard DeVos tarafından kurulmuştur. Şirketin ebeveyn kuruluşu Alticor günümüzde de Andel ve DeVos aileleri tarafından yönetilmektedir. Andel ve DeVos’un tanışmaları okul yıllarına dayanmaktaydı ve beraberce -her seferinde başarısızlıkla sonuçlanan- birçok küçük işe girmişlerdi. 1949 yılında Andel’in kuzeni Neil Maaskant, o zamanlar doğrudan satış yapan Kaliforniya merkezli Nutrilite Products şirketini ikiliye anlattı. Aynı yılın Ağustos ayında Andel ve DeVos Nutrilite şirketinin yiyecek ürünleri distribütörlüğünü yapmaya karar verdiler ve hemen ertesi gün ilk paketlerini 19.5 dolara sattılar. Fakat, daha sonra işe olan ilgileri kayboldu. Kısa bir süre sonra Maaskant tarafından şirketin bir seminerine davet edildiler ve orada yüzün üzerinde temsilciyle tanışarak hikayelerini dinlediler. Toplantı sonrasında ikili işlerine tekrardan yoğunlaşmaya karar verdiler ve dönüş yolunda ikinci paketlerini sattılar.

Tüm bu gelişmelerin ardından Amway’in atası olan ve ismi, ikilinin isimlerinin kısaltmasından oluşan Ja-Ri şirketinin kuruluşu gerçekleşti. Andel ve DeVos yeni kurdukları şirketlerinin adı altında Güney Amerika ülkelerine ahşap ürünlerin satışını yapmaya başladı. Aynı zamanda kişisel olarak kısa bir süre devam ettikleri Nutrilite şirketinin dağıtımcılığını da şirket adı altında yürütme kararı aldılar. Nutrilite şirketi Ja-Ri‘ye, bulunan dağıtımcıların satışlarından da kâr vermeyi teklif etti ve böylece günümüzde çok katlı satış veya ağ pazarlama (İngilizce : network marketing) olarak bilinen sisteme geçiş yapıldı. 1958 yılına gelindiğinde Ja-Ri şirketine bağlı olarak 5000’in üzerinde dağıtımcı çalışmaktaydı. 1959 yılının Nisan ayında Nutrilite şirketinin yaşadığı finansal sorunlar sebebiyle Andel, DeVos ve şirketlerinin üst düzey dağıtıcılarının önderliğinde The American Way Association adıyla yeni bir oluşumun yapılandırılmasına karar verildi.

Kuruluşunun ardından Amway pazarını genişletmek amacıyla yeni ürün arayışına girdi ve söz konusu ürünlerin başında da ev kullanımına uygun temizlik malzemeleri en üst sırayı aldı. Gelişimini büyük bir hızla devam ettiren şirket 1972 yılında Nutrilite şirketinin kontrolünü de ele geçirdi fakat Nutrilite‘nin tam olarak Amway bünyesine katılması 1994 yılını buldu. Amway uluslararası pazarını 1971 yılında Avusturalya ile açtı ve bundan iki yıl sonra da Avrupa’da yapılanma başladı.

Amway’in kurucularından Andel 2004 yılında öldü. Diğer ortak 1926 doğumlu DeVos ise hala hayatta ve aynı zamanda NBA takımı Orlando Magic‘in de sahibi.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*