AMON AMARTH

Özellikle Türkiye’de ciddiye alınacak bir hayran kitlesi bulunan Amon Amarth; 1992 yılında İsveçli birkaç Viking genci tarafından kurulmuş melodic death metal grubudur..:) Aslında 1988 yılında grup olarak faaliyetlere başlamışlardır fakat aradaki 4 yıl demolarla geçtiği için 1992 yılında kurulduklarını söylemek daha doğru olur.

Amon Amarth’ın geçmişinden daha ayrıntılı bahsetmeden önce şunu söylemek isterim: İskandinav kökenli metal grupları Türkiye’deki metalciler arasında diğer gruplardan çok daha fazla beğeniliyor. Nedendir bilinmez; ama ben bunu; kökenlerin, destanların ve hayat görüşlerinin geçmişten kalan ortak yanları olmasına bağlıyorum… En son verdikleri 3 Ağustos 2014 konseri de zaten bunları kanıtlar nitelikteydi..:)

Grubumuza dönecek olursak Amon Amarth; ismini efsanelerde yer alan bir dağdan almaktadır. Aslında hepimizin gayet iyi bildiği yakın bir efsane: Yüzüklerin Efendisi..:) JR Tolkien’in serisinde Türkçesiyle Hüküm Dağı, İngilizcesiyle Mount Doom olarak bahsedilen dağın ismini bu barbar Vikingler kendilerine uygun olarak görmüş ve yıllarca grubun bu isimle anılmasını sağlamışlardır..:))

Amon Amarth; 1992 yılından beri birçok üye değişikliği gösterse de çoğu sabit kalmış; günümüze kadar çok az değişiklikle gelebilmiş nadir gruplar arasındadır. Bugün Johan Hegg (vokal), Johan Söderberg (gitar), Olavi Mikkonen (gitar), Ted Lundström (bas gitar) ve Fredrik Andersson (bateri) ile yoluna devam etmekte olan grup; 1998’de piyasaya sürülen ilk stüdya albümünden bu yana toplam 10 albüm çıkarmıştır. Albümlerin isimleri şu şekildedir:

-Once Sent from the Golden Hall (1998)

-The Avenger (1999)

-The Crusher (2001)

-Versus the World (2002)

-Fate of Norns (2004)

-With Oden on Our Side (2006)

-Twillight of the Thunder God (2008)

-Hymns to the Rising Sun (2010

-Surtur Rising (2011)

-Deceiver of the Gods (2013)

Bundan önce yapılmış olan demo çalışmaları ise bazı düzenlemeler ve değişiklikler sonrasında Versus the World albümüne eklenmiş ve ek olarak dinleyiciye hediye edilmiştir.

Kurulduğu günden bu yana yayınlanan klipleri ise şunlardır:

-Death in fire (2003)

-The pursuit of Vikings (2004)

-Runes to my memory (2006)

-Cry of the black birds (2007)

-Twillight of the thunder gods (2008)

-Guardians of Asgaard (2009)

Şahsen favori klibim şudur…:)

Üyeler hakkında kısa bir bilgi verecek olursak:

-Johan Hegg (vokal): 1973 İsveç doğumlu, 42 yaşında

-Johan Söderberg (gitar): 1973 İsveç doğumlu, 42 yaşında

-Olavi Mikkonen (gitar): 1973 İsveç doğumlu, 42 yaşında

-Ted Lunström (gitar): 1974 İsveç doğumlu, 38 yaşında

-Fredrik Andersson (bateri): 1975 İsveç doğumlu, 40 yaşında

Ayrıca bir dipnot olarak; Amon Amarth’ın şarkılarından birinde tarihi bir İstanbul hatırası da saklıdır. “Varyags of Miklaagard” şarkısının sözleri; Türklerden önceki zamanlarda Bizansa, İstanbula akın eden Vikingleri anlatmaktadır. Kralın özel birlikleri olan Varyaglar; kuzeyden geldikten sonra İstanbulda gördükleri güzellikler karşısında hayran kalmışlardır ve şarkı sözlerinde ele alınan olay da budur. Meraklıları içi söz konusu şarkı; Twillight of the Thunder God” albümündedir. Zaten Amon Aamrth şarkılarının istisnasız teması İskandinav mitolojisidir. İsimlerinin esin kaynağı olan kitabın da JR Tolkienin yeryüzünde yaşayan birçok efsanelerden yararlanarak hayal gücüyle yarattığı bir harman olduğunu gayet iyi biliyoruz.. Sonraki gruplarda görüşmek üzere Varyaglar.. hoşça kalın..;)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Bu iskandinav metal candır, gerisi heyecan:)) vikinglerin bugünkü İstanbul’a sefer düzenlediğini de ilk defa duyuyorum. Adamların el atmadığı yer kalmamış maşallah. Neyse bu bilgilendirici yazı için teşekkürler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*