Amerikan Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Obama’yı başkan yapan parti

Demokrat Parti; ABD’de Cumhuriyetçi Parti ile beraber ülkenin iki büyük partisinden biridir. Yani bizdeki veya diğer birçok ülkedeki gibi canı sıkılanın siyasi parti kurması gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca; başlıkta bizdeki Demokrat Parti ile karışmaması açısından “Amerikan” sıfatını kullandık fakat bu partinin orijinal ismi sadece Demokrat Parti olarak geçmektedir.

2012 verilerine göre 43.1 milyon üyesi bulunan partiyi Obama’nın ABD başkanı olmasıyla beraber herkes duydu malum… Peki bu sefer Obama’ya değil de partisine odaklanırsak acaba nelerle karşılaşırız? Ülkenin en büyük partilerinden biri olan bu topluluğun geçmişi nerelere varmaktadır? Başlangıç noktasını kimler oluşturmuştur? İşte basit bir kronoloji ile Demokrat Parti’nin evrimi:

Demokrat Parti’nin kurucusu kim?

Hepsinden önce partinin resmi kuruluş yılını isteyenlere bilgiyi verelim: Amerikan Demokrat Parti; 1828 yılında kurulmuştur. Ama birazdan inceleyeceğimiz üzere hareketin ilk kıvılcımları çok daha eskilere dayanmaktadır. Daha eskilere değinmeden önce bir dipnot daha verelim: Amerikan Demokrat Parti; 1828 yılında kurulmuş haliyle bile dünyada hala aktif olan en eski siyasi partidir.

Şimdi de diğer soruya geçelim: “Bu parti aslında ne zaman kuruldu?” Şöyle ki; 1792 yılında ABD’de Demokratik Cumhuriyet Partisi adlı bir parti kurulmuş; uzunca bir süre federalistlere muhalif olarak varlığını sürdürmüştür. İşte 1792 doğumlu bu Demokratik Cumhuriyet Partisi; Demokrat Parti’nin temelini oluşturmaktadır. Partinin kurucuları ise Thomas Jefferson ve James Madison olmuştur.

Amerikan Demokrat Parti’nin kurucuları: solda Thomas JEFFERSON (1743 – 1826), sağda James MADISON (1751 – 1836)

1800 seçimlerinden hatırı sayılır bir sonuç alan parti; 1812 sonuçları sırasında federalistlerin güç kaybetmesiyle beraber iyice güçlenmiş; ülke siyasi tarihinin önemli unsurlarından biri olmuştur. Özellikle milli bir banka açılması, Birleşik Krallık ile bağların kopması gibi Amerikancı görüşleri; halk üzerinde partiye karşı bir sempati yaratmıştır.

1828 yılında partiden seçilen Andres Jackson döneminde ise isim Demokrat Parti olarak değiştirilmiş; dolayısıyla bugün kabul gören geçmişi başlamıştır.

Demokrat Parti görüşleri

İlk 50 yıl boyunca klasik liberalizm esaslarına göre davranan ve bu ekonomik modeli benimseyen Demokrat Parti; zamanla halka yönelik reform ihtiyaçları; William Jenning Bryan gibi öncülerin girişimleri ile doktrininde birtakım değişiklikler yapmıştır.

Bu değişim ve evrim süreci 1930 yılında Franklin D. Roosevelt koalisyonuyla son halini almış; Demokrat Parti’nin ekonomik doktrinin sosyal liberalizm olduğu resmen açıklanmıştır. Sosyal devlet konusunda daha hassas bir perspektif edinen Demokrat Parti; eski ABD’ye göre gayet karma bir ekonomiyle ülke yönetimini sağlamıştır.

Aradan geçen yıllar boyunca Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti arasındaki kıyasıya rekabet devam etmiştir. 2009 seçimleriyle başa gelen Barack Obama döneminden beri de son zafer Demokrat Parti’nin elindedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*