Amerikan Cumhuriyetçi Parti’yi kim kurdu?

ABD siyasetiyle pek ilgilenmeseniz bile Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti isimlerini mutlaka duymuşsunuzdur. İşte bunlar; Amerika Birleşik Devletleri’nin iki büyük partisinin isimleridir. 100-150 yıl boyunca bu iki siyasi topluluk arasında kıyasıya bir rekabet olmuş; dönem dönem kazandıkları zaferler, geçen yıllarla beraber görüşlerinde meydana gelen değişiklikler de Amerikan siyasi tarihine damgasını vurmuştur.

Bu yazımızda kısaca kuruluşunu ve gelişimini ele alacağımız Cumhuriyetçi Parti; köklü geçmişinin yanı sıra ABD tarihinde adeta parıldayan bir başkanı yetiştirmesiyle de bilinir: Abraham Lincoln… Olay örgüsünü anlatırken buraya da değineceğiz. Ama şimdilik partinin kuruluşundan ve faaliyete geçmesinden bahsedelim:

Cumhuriyetçi Parti’yi kim kurdu?

Kısaca GOP (Grand Old Party) ismiyle de anılan Cumhuriyetçi Parti; 1854 yılında köleliğe karşı olan, insan hakları ve demokrasi yanlısı bir grup siyasetçi tarafından kurulmuştur.

Bu dönem; ülkenin kuzeyi ile güneyinin köleliğe karşı-kölelik yanlısı şeklinde ilk bölünme sinyallerini verdiği ve iç savaşın benzinlerinin döküldüğü dönemlerdir.

Güneyde köleliğe karşıtlığı arttırmak için kurulan Cumhuriyetçi Parti; kuruluşundan sadece 6 yıl sonra, 1860 yılında Abraham Lincoln’ü başkan saypmayı başarmış ve tarihindeki ilk zaferini elde etmiştir.

Bu başkanlık döneminde iç savaş patlak vermiş, savaşı kuzeyin kazanması üzerine de kölelik kesin olarak sona ermiştir. Bu hamlesinden sonra ise hepimizin bildiği gibi Abraham Lincoln, uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmiştir.

Köleliğin kaldırılmasını izleyen dönem boyunca Cumhuriyetçi Parti; hem daha insancıl beyazlardan hem de siyahilerden kolaylıkla oy toplamış ve güçlü bir dönem yaşamıştır. Fakat 1900’lü yıllarda Franklin D. Roosevelt ve Demokrat Parti hükümetinin izlediği liberal-sol çizgi durumun yeniden eşitlenmesini sağlamış, Demokrat Parti düşük ve orta gelirli kesime de hitap etmeyi başarmıştır.

Cumhuriyetçi Parti’nin son kazandığı zafer; 2000 yılında George W. Bush’un başkan seçilmesidir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*