Amerika Birleşik Devletleri’ni Kim Kurdu?

Amerika Birleşik Devletleri, yasal olarak 1776 yılında Birleşik Krallık‘tan bağımsızlığını ilan eden eski İngiliz kolonisi devlettir. Amerika’nın Birleşik Krallık egemenliğinden kurtulması ve bağımsız bir ülke yolunda ilerlemesini sağlayan gelişmeler, Kral 3. George zamanında gerçekleşti.

Alman asıllı İngiliz kralı 3. George, hayatı ve egemenlik yılları sırasında ruhsal problemler ve ülke içi karışıklıklarla uğraşmaktaydı. Kralın Amerika’daki 13 koloniye yüksek oranda vergi yüklemesi ile, uzun zamandır süre gelen koloni-kraliyet çekişmesi doruk noktasına ulaştı ve Amerikan-İngiliz Savaşı patlak verdi.

Savaşta İngiliz Krallığı’na karşı savaşan 13 koloni, Amerikan bayrağında 7 kırmızı ve 6 beyaz şerit ile sembolize edilir. Amerika’nın bağımsız bir devlet olduğunu ispatlayan hukuki metin olan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi ise ironik şekilde, bildirgeden 84 yıl önce Birleşik Krallık’ta imzalanan Haklar Bildirgesi metninden alıntılar yapılmıştır. A.B.D.’nin kurulması ve bağımsızlığı, kendisinden 13 yıl sonra gerçekleşecek olan Fransız İhtilali‘ne de zemin hazırlamıştır.

Kim Kurdu: Amerika’nın Kurucu Babaları; John Adams, Benjamin Franklin, Alexander Hamilton, John Jay, Thomas Jefferson, James Madison ve George Washington.

George Washington

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*