American Airlines Group’un sahibi kim?-Dünyanın en büyük turizm şirketi

Adından anlaşıldığı gibi Amerika kökenli bir şirket olan American Airlines Group; yakın zamanda yapılan sırlama sonucunda dünyanın en büyük turizm şirketi olarak seçilmiştir. Seyahat ve turizm alanında elde ettiği bu başarıyla dünya turizmine adını altın harflerle kazıyan şirket, ondan sonrasında da aynı tempoda çalışmalarına devam etmiştir. Söz konusu sıralamada ülkemizin en büyük seyahat şirketlerinden biri olan THY de 23. sırada yer alarak ülkemizi gururlandırmıştır.

American Airlines Group’u kim kurdu?

2012 yılında American Airlines ve US Airways adlı iki büyük şirketin birleşmesi gündeme gelmiş, şirket yetkilileri müzakerelere başlamıştır. İlk kez basına duyurulduğu zaman iş camiasında büyük yankı uyandıran görüşmeler nihayet 2013 yılında sonlanmış ve American Airlines Group’un resmen varlığı başlamıştır.

Yani American Airlines Group; 2013 yılında American Airlines ve US Airways tarafından kurulmuştur. Şirket; CEO olarak Doug Parker’ı atamış, merkez olarak da Texas, Fort Worth’u belirlemiştir.

American Airlines Group kimin?

Çok ortaklı ve hisseli bir yapıya sahip olduğu için “American Airlines Group’un sahibi şudur.” diye kesin bir cümle belirtmek doğru olmaz. Ama kuruluşunun kökeni gereği American Airlines Group holdinginin kurucularını eski şirketler American Airlines, US Airways ve CEO Doug Parker olarak kabul etmek mümkündür.

119.000 cıvarı çalışanı bulunan şirketin dünya genelinde 350 uçuş rotası bulunmaktadır. Uçuşlarını dünyanın her yerine gerçekleştiren bu havayolu imparatorluğu günde 6700’den fazla uçuş gerçekleştirmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*