Amedia’nın kurucusu kim?

Bugünkü ismiyle Amedia AS olarak faaliyet göstermekte olan bu basın/yayın şirketi; 1950’lerden itibaren Norveç’te ve çevre ülkelerde son derece aktif faaliyetler göstermiş bir kuruluştur.

Zaman içinde kendi kuruluşları dışında birçok yerel gazeteleri ve dergileri de satın alarak yazılı medya konusunda bir imparatorluk haline gelen bu şirketin geçmişi, aynı zamanda emekçileri destekleyen, onların lehine yayın yapan bir tarih ile süslüdür.

O zaman daha fazla uzatmadan İskandinavya’nın tecrübeli gazetecilerin bu işletmenin temellerini atmalarına ve adım adım büyümelerine göz atalım:

Amedia’yı kim kurdu?

İkinci Dünya Savaşı bitiminden sonra bütün ülkeler savaştan kalan yaralarını sarmaya başlamış; her şeyi savaştan öncesinde olduğu gibi güllük gülistanlık bir düzene sokma çabalarına girmişlerdir.

Sovyet Bloğu’na yakın bir ülke olan Norveç’te de bu doğrultuda bazı çalışmalar başlatmıştır. Çalışanları ve emekçi kesimleri koruyan toplulukların basın, yayın ve gazetecilik faaliyetlerine girişmesi de bunlardan biri olmuştur. Bu bağlamda 1948 yılında çeşitli sendikalar ve Emekçiler Partisi’nin desteğiyle Norsk Arberderpresse adlı bir gazete kurulmuş ve çalışmalarına başlamıştır. İşte bu kuruluş; Amedia’nın ta kendisidir. Yani Amedia; 1948 yılında Norveç’te kurulmuştur. Şirketin ilk CEO’su da Johan Ona olurken, yönetim kurulu başkanlığını da Korrad Nordahl üstlenmiştir.

Amedia’nın kurucu CEO’su Johan ONA

Sosyal demokratların partisi olarak 20.yuzyılın ikinci yarısı boyunca calışmalarına devam eden gazete durmaksızın büyümüş; çevresindeki birçok basın/yayın kuruluşunu da satın alarak Norveç’teki hakimiyetini her geçen gün arttırmıştır.

1990’lı yıllarda ise şirkette değişim zamanı gelmiş; Amedia, o zamanki ismiyle Norsk Arberderpresse, modern ve kurumsal bir yapılanma yoluna gitmiştir. Bu değişimin bir ürünü olarak şirketin ismi de 1994 yılında A-pressen olarak değiştirilmiştir.

Amedia’nın sahibi kimdir?

Bu tarihten itibaren büyüme sürekli devam etmiş; zamanla devasa bir holding haline gelmiştir. Rusya’da önemli yayıncılık faaliyetleri bulunan şirketin hisselerinin bir kısmı Oslo Borsası’nda halka arz edilmiş ve 2012 yılında ismi Amedia AS olarak değiştirilmiştir.

3.000 civarı personel çalıştıran Amedia, 2016 itibariyle pay sahibi olan hissedarlar şu şekildedir:

  • Norveç Tüccarlar Birliği Konfederasyonu (%45,2)
  • Telenor (%44,8)
  • Fritt Ord Foundation (%10.1)

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*