AMAZON’UN KURUCUSU KİMDİR?

Dünya tarihinde kilit bir isim olan ve de ilerleyen zamanlarda daha da önemli bir kişi olacak Amazon’un sahibi Jeff Bezos yeni bir çağı başlatan ve de öncülük eden bir kişi olmuştur. Zira dünya’daki ilk esaslı e-ticaret sitesini kuran bu isim internetin gelişimi konusunda çok kilit rol oynamıştır. Onun başarısı Dünya’daki ticaretin internetten de yapılabileceğini herkese göstermek olmuştur.

Öyle ki zaten sitesinde ilk olarak bir e-kitap satışı yapan Jeff bu girişiminin şu anlık belli başlı ürünler üzerinde dönebileceğini kabul etmiştir. Bir konuşmasında e-ticaret ürünlerinin; şimdilik kısıtlı olduğunu; insanların görerek, dokunarak, hissederek ve de deneyerek alabileceği ürünler için olmadığını belirtmiştir. Yani kitap, standart teknoloji ürünleri, ilaç gibi şeyler dışında pek ideal bir saha olmadığını belirtmiştir. Ancak bu algının da; zamanla internetten ticaretin güvenilirleşmesiyle ve hızlanmasıyla değişeceği öngörülmekteydi ve de bu öngörü gerçek olmaya başlamış durumdadır.

Jeff Bezos

Gerçek adı Jeffrey Preston Bezos olan dostumuz New Mexico Albuquerque’de doğmuştur(12 Ocak 1964’de). Buradan Princeton Üniversite’sinde Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar bilimi üzerine tahsilini yaptı. Mezuniyetinin ardından yatırım firması D.E Shaw’da en genç kıdemli başkan yardımcısı olarak 4 yıl görev yaptı. Bu görevinin ardından kazançlı mesleğini patronuyla olan kavgası sonucu terk etti. Tabi işten istifasını basarken aklında “amazon(.)com’u kurmak için planlar vardır.

Çocukluğundan beri elektronik ve bilgisayarla içli dışlı hayat geçiren Jeff, Princeton’dan dereceyle mezun olduktan ve birkaç wall steeet firmasıyla yol aldıktan sonra evinin garajında birkaç arkadaşıyla beraber Amazon’un sitesini tasarlamak üzere çalışmalara başlamışlardır. Burada test site için program tasarlayan Jeff sitenin tasarımını bitirdiğinde 300 arkadaşına test ettirmiştir siteyi. Sonunda beta aşamasından geçip resmen faal hale getirmiştir siteyi. Şirket logosunda görünen sağa doğru yönelen ok, yay şeklinde olduğundan bilinçaltlarına gülenyüz imajı vermek istemiştir, yine sağa yönlü olması hep daha ileriye gidişi sembolize etmektedir.

İlk aylar içrisinde resmen kahramanca bir başarı sergileyen amazon, 45’den fazla ülkeye kitap satmaya başlamıştır. Haftalık 20 000 $’lık kazanca kısa sürede ulaşan amazon yerel kitapçıları; kendi e-ticaret sitelerini satmak zoruna bırakmıştır.

Tahminlerin ve öngörülerin çok üzerinde bir yükselişle tırmanan Amazon, 1997’de tüm diğer rakipleri geride bırakmış ve bir e-ticaret lideri haline gelmiştir. 1998’den itibaren ürün çeşitliliğini hızla artıran Amazon sitesinde; CD’ler, oyuncaklar, kıyafetler, elektronik ürünler de yer almaya başlamıştır. Büyük perakende ortaklıkları sonucunda iyicene gelişen firma 1995’de 510 000 $ olan satış gelirini, 2011’de 17 milyar $’a çıkarmıştır.

2007’de en gelişmiş e-kitap okuma cihazlarından “kindle“‘ı piyasaya süren Amazon bu cihazla da çok büyük satış rakamları yakalamıştır. Bunda tabiki firmanın pazarlama konsundaki devasa altyapısının payı da vardır. Aşağıdaki resimden de görebileceğiniz üzere Amazon’un korkunç büyüklükteki depolama, paketleme ve kargolama merkezleri ünlüdür.

Amazon kimin?

35 milyar dolardan fazla net serveti bulunan Jeff Bezos adlı kişinindir(deminden beri bahsettiğimiz adam). Bu kişi şu anda Amerika’nın 11. en zengin adamı olup(2015 verilerine göre), dünyanın en zengin 50 adamı arasına girmeyi başarmıştır. Aynı zamanda Washington Post’unda sahibi olan Jeff bezos 250 milyon dolara 2014 yılında bu alımı gerçekleştirmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*