Alternatifbank kimin?-Mutlu bankacılık

Sloganını bu kez başlıkta verdiğimiz Alternatifbank; 1990’lardan sonra sektöre katılan bankacılık kurumlarından biridir. Yakın bir tarihte kurulmuş olsa da şubelerin açılacağı bölgeler, verilecek hizmetler gibi hususlarda attığı isabetli adımlarla ABank; Türkiye’nin en büyük 20 bankası arasına girmeyi başarmıştır. Tabii Alternatifbank (ABank)’ın işini ciddiye alan, geniş vizyonlu insanlar tarafından kurulmuş olmasının da bu yükselişte payı büyüktür.

O zaman kısaca değinecek olursak ABank; kaç yılında kimler tarafından kurulmuştur? Bugün kimlerin kontrolündedir ve Türk bankacılığındaki konumu nedir? İşte genel hatlarıyla Türkiye’nin bu genç bankasının başarı öyküsü:

Alternatifbank’ın kurucusu kim?

1991 yılında hizmete açılan Alternatifbank; Doğan Holding tarafından kurulmuştur. Yani birçok yeni kuruluşta olduğu gibi ABank da büyük yatırımlar ve uzman stratejiler eşliğinde faaliyetlerine başlamıştır.

Bu yüzden de kısa sürede irili ufaklı birçok yerel bankayı gerisinde bırakan ABank; büyük bir hızla Türkiye genelinde yeni şubeler açmaya başlamış ve en büyük bankalar listesinde tırmanışa geçmiştir. Alternatifbank’ın daha yüksek bir ivmede büyümesini sağlayan en önemli etkense; şubelerin Türkiye ekonomisinin %75’inin işlediği kalabalık ve aktif bölgelere açılması olmuştur.

Alternatifbank el değiştiriyor

Sadece 3-4 yıllık zamanda sağladığı başarıya rağmen Doğan Grubu; ABank’la daha az ilgilenmeye ve hisselerinin çoğunluğunu satmaya karar vermiştir. Bu karar neticesinde 1996 yılında Alternatifbank’ın %80’lik hissesi Anadolu Grubu’na satılmış; finansal hizmetler de bu çatı altında devam etmiştir.

1996-200 yıllar arasında bankanın zaten yeni bin yıla hazırlıklar eşliğinde kurumsallaştığı ve uzman kadrolara yer vermeye başladığı yıllar olmuştur.

2000’li yıllardan sonrasında da banka; sahip olduğu yeni vizyonla beraber büyümesine devam etmiş ve her geçen gün Türk bankacılığında daha çok sözü geçmeye başlamıştır.

Alternatifbank’ın sahibi kim?

İlerleyen yıllarla beraber ABank; ne yazık ki Anadolu Grubu’nun da elinde kalamamış; küreselleşmenin ürünü olarak yabanı bir holdinge satılmıştır.

Ayrıntılı haliyle söyleyecek olursak Alternatifbank; 2013 yılında %70,84’ünün satılması kaydıyla Commercial Bank of Qatar’a satılmıştır ve sahibi de hala aynı Katar bankasıdır.

Günümüzde 80’e yakın şubesi, 1500’e yakın personeli ile hizmetlerine devam eden ABank; özellikle işlek bölgelere konuşlanması sayesinde ülkemizin gelecek vaat eden finans kuruluşlarından biridir.

Genel müdürlüğünü Müge Öner’in yaptığı ABank’ın detaylı ortaklık yapısı ise şu şekildedir:

-The Commercial Bank of Qatar (%74,25)

-Anadolu Endüstri Holding A.Ş. (%17,21)

-Anadolu Motor Üretim ve Pazarlama A.Ş. (%7,79)

-Halka Açık (Borsa İstanbul) (%0,75)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Adı çok duyulmasına rağmen istediği reklamı ve gelişimi yakalayamayan bir bankadır.Bence stratejik olarak piayasaya yayılmayı şubeleşmeyi denemelidir.05392789283 böyle düşünüyorum.Zaten Türkiyede say desen 4-5 bankanın 50-100 yıllık bir geçmişi vardır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*