Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Evet… Birleşik bir Almanya olarak tarih sahnesine son derece geç çıkan Almanya’nın siyasi tarihinde en büyük rolü kimin oynadığını, adeta Alman Devletiyle eş değer bir geçmişi olan partinin kim olduğunu soracak olursanız cevabımız ‘Almanya Sosyal Demokrat Partisi’, yani ‘Sozialdemokratische Partei Deutschlands’ tır. Almanca isimler de ne enteresan değil mi? ‘Sozialdemokratische’ diye kelime mi olur?..:)

Neyse; Sosyal Demokrat Parti, Almanya’daki sol ve marksist-komünist kesimin, geçmişte komünizmin en parlak olduğu zamanlardan beri en güçlü kalesi olmuştur. Hatta görüşleri yüzünden her ülkenin komünist partisine olduğu gibi sürekli egemen güçle sorunlar yaşamış, sürekli kapatılma sorunu yaşamış, üyeleri tutuklanmış, sürgün edilmiş, idam edilmiştir. Hele ki bir de bu görüşlere Hitlerli Nazi Almanyasında sahip olduğunuzu düşünün… Dolayısıyla köklü olduğu kadar çilekeş bir geçmişi olduğunu da söyleyebiliriz Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin…

Almanya Sosyal Demokrat Partisi kaç yılında kuruldu?

Kısaltması SPD(Sozialdemokratische Partei Deutschlands) olan Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin kuruluşu iki farklı oluşumun birleşmesine ve bir sendika oluşturmasına dayanmaktadır. Lafı fazla uzatmadan bu durumu hemen açıklayalım:

  • 1863 yılında Türkçesi Alman İşçi Sendikası olan ‘Allgemeiner Deutscher Arbeiterverein’ adlı bir oluşum Ferdinand Lassalle tarafından kurulmuştur.
  • 1869 yılında ise ‘Sosyal Demokrat İşçi Partisi’ adlı Türkçe çevirisi olan ‘Sozialdemokratische Arbeipartei Deutschlands’ adlı bir parti kurulmuştur.
  • Bu iki parti 1875 yılında birleşmiş ve ‘Almanya Sosyalist İşçi Partisi’ yani ‘Sozialistische Arbeiterparteis Deutschlands’ adı altında faaliyetlerine devam etmiştir.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?’ sorusunu bu hikayeyi de şöyle özetleyerek açıklayabiliriz:

Almanya Sosyal Demokrat Partisi (Sozialdemokratische Partei Deutschlands); 1863 yılında Ferdinand Lassalle önderliğinde August Bebel ve Wilhelm Liebknecht tarafından kurulmuş, bir parti olarak faaliyetlerine 1875 yılına başlamış, bugünkü adını ise 1900’lerde almıştır.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin, yani SDU’nun kurucularından Ferdinand LASSALLE (1825 – 1864)

Gördüğünüz gibi 150 yıldan fazla bir tarihi vardır partinin. Üstelik Sosyal Demokrat Parti; en güçlü parti olan Hristiyan Demokrat Parti’den sonraki ikinci partidir. Hatta Almanya’da görev yapmış birkaç şansölye (Cumhurbaşkanı) Sosyal Demokrat Parti çıkışlıdır.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin başkanı kimdir?

‘Sozialdemokratische Partei Deutschlands başkanı’ diye günümüz itibariyle bilinen kişi kim biliyor musunuz? Hemen söyleyelim:

2019 yılı Şubat ayında olmamız itibariyle Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin genel başkanlık görevini ‘Andrea Nahles’ yürütmektedir. Genel sekreterlik görevinde Lars Klingbeil varken, başkan yardımcıları ise şu şekildedir:

  • Ralf Stegner
  • Thorsten Schafer-Gümbel
  • Olaf Scholz
  • Manuela Schwesig
  • Natascha Kohnen
  • Maria Luise Dreger

Gençlik kollarının ismi ‘Jusas’ olan SPD; son seçimlerde Alman Parlamentosunda 709’da 153, Bölge Parlamentosunda 96’ya 27, Eyalet Başbakanlıklarında 16’ya 7’lik bir zafere sahiptir.

SPD’nın görüşleri genel tanım itibariyle ‘merkez sol’ iken, ideolojilerini ise ‘Sosyal Demokrasi’ ve ‘Pro-Avrupacılık’ olarak tanımlamıştır. Uluslararası arenada ise Sosyalist İlerici Enternasyonel İttifak, Avrupa Sosyalistler Partisi, Sosyalist ve Demokratların İlerici Platformu isimli oluşumların üyesidir.

Ayrıca; Almanya’da faaliyet gösterip de meclislerde aktif olan diğer büyük siyasi partiler şu şekildedir:


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*