Almanya Hristiyan Sosyal Birliği’ni kim kurdu?-Kısa adıyla CSU’nun kurucusu

CSU; Almanya’da aktif olarak faaliyet gösteren ve en çok bilinen 5 siyasi partiden biridir. Diğer siyasi partilerin kurucularının kimler olduğu hakkındaki yazıları bu yazının sonundaki linklere tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu yazımızda; diğerlerinden farklı olarak yerel bir parti olan Almanya Hristiyan Sosyal Birliği’nin, orjinal ismiyle ‘Christlich-Soziale Union in Bayern’in kuruluşunu inceleyeceğiz. Lütfen dikkat; partinin isminin başındaki ‘Almanya’ takısını biz kullanıyoruz. Partinin Almanya’da faaliyet gösteren bir parti olduğunu belirtmek için.. Kuruluşunu inceleyeceğimiz bu partinin orjinal adı başında ‘Almanya’ takısı olmadan; ‘Hristiyan Sosyal Birliği‘ şeklindedir.

Almanya Hristiyan Sosyal Birliği’nin kurucusu kim?

Almanya’nın en bilinen partilerinden biri olmasına rağmen CSU’nun şöyle farklı bir yönü vardır: Diğer siyasi partiler gibi ulusal çapta faaliyet gösteren bir parti değildir. Sadece Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde faaliyet göstermektedir CSU… Zaten aslına bakacak olursanız adı “Bavyera” Hristiyan Sosyal Birliği olarak geçmektedir. Ayrıca CSU; Almanya’nın en güçlü siyasi partilerinden biri olan “Hristiyan Demokrat Partisi” CDU’nun bir alt koludur. Fakat Federal Alman Meclisi’nde de milletvekilleri bulunmaktadır.

Dolayısıyla CSU’nun kuruluşuyla ilgili şöyle bir cümle kurabiliriz: CSU; 1945 yılında CDU yani Almanya Hristiyan Sosyal Demokrat Partisi’nin Bavyera’daki gönüllüleri tarafından kurulmuştur. CSU’nun ilk genel başkanlık görevini ise Josef Müller üstlenmiştir. Kendisi partinin kurulduğu 1945’ten 1949’a kadar genel başkan olarak kalmıştır.

CSU Kurucu Genel Başkanı Josef MÜLLER (1898 – 1979)

2019 Mart ayındayken bugün tam 74 yaşında olan CSU’nun güncel bilgiler itibariyle Federal Alman Meclisi’nde 46 sandalyesi vardır. Parti aynı zamanda Uluslararası Avrupalılar Partisi ve Uluslararası Demokrat Birliğinin üyesidir.

Günümüz itibariyle Hristiyan Sosyal Birliği’nin genel başkanlık görevini ise Markus Söder yapmaktadır. (Bu bilgi güncellemeye açıktır. Bir değişiklik olması halinde pekala okuyucumuz yorum kısmından uyarıda bulunabilir, bilgiler değiştirilebilir.)

Almanya’da faaliyet gösteren diğer güçlü siyasi partiler ise şu şekildedir:


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*